Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miasta Zambrów

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr 34/23

P r o t o k ó ł  Nr 34/23

posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Zambrów odbytego w dniu 15.01.2023 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów
pokój 214 w godzinach 13:00 – 13:45.

 

W posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

 

  1. 7 - miu członków Komisji                                         - wg załączonej listy obecności
  2. Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów                     - p. Adam Libuda
  3. Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej        - p. Danuta Łapińska

 

Porządek posiedzenia:

  1. Przyjęcie porządku posiedzenia Komisji.
  2. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Opinia Komisji dotycząca projektu uchwały w sprawie:
    1. przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków
      zagospodarowania przestrzennego miasta Zambrów”
    2. uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
      części miasta Zambrów dotyczącej obszaru położonego pomiędzy ulicami:
      Targową, Aleją Wojska Polskiego oraz południową granicą miasta Zambrów
    3. o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Zambrów
  4. Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji w 2022 roku.
  5. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2023 rok.
  6.  Sprawy różne.

 

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk. Powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości wymienionych na wstępie protokołu. Stwierdził prawomocność posiedzenia i poinformował, że uczestniczą w nim wszyscy członkowie Komisji.

Ad. 1.

Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk przedstawił porządek posiedzenia Komisji. Następnie zapytał, czy są uwagi do porządku posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod porządek posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała porządek posiedzenia.

Ad. 2.

Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk zapytał, czy są uwagi do protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie protokół poprzedniego posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym jednogłośnie, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących przyjęła protokół poprzedniego posiedzenia Komisji.

Ad.3.

Wprowadzenia do tematu dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda. Poinformował, że z wnioskiem o zmianę przeznaczenia terenu i dopuszczenie na nim zabudowy wielkopowierzchniowej wystąpił właściciel terenu. Wyznaczenie obszaru dopuszczenia lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 jest niemożliwe w miejscowym planie, jeśli ich lokalizacja nie jest ujęta w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Na terenie sąsiadującym z wnioskowanym realizowana jest budowa obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2. W związku z zapotrzebowaniem na tereny usługowe oraz handlowe wniosek Inwestora został uznany za zasadny.

Radny p. Zbigniew Kulesza zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji dotyczących właściciela terenu.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej p. Danuta Łapińska odpowiedziała, że nie może udzielić informacji o danych osobowych.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że Burmistrz Miasta na sesji udzielił informacji w tym temacie. Radny oznajmił, że niedawno był temat domków jednorodzinnych, w związku z tym zapytał, kiedy wniosek może zostać złożony przez właściciela.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej p. Danuta Łapińska odpowiedziała, że wniosek wpłynął z datą 22.12.2022r.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak zapytał ile będzie trwało zrobienie Studium oraz planów.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że Studium około roku, a plany od 8 do 15 miesięcy.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak w związku z terenami leżącymi za Dino oznajmił, że ubolewa nad tym iż z przodu Dino zostało wszystko umożliwione, a Pani nie mogła nic zrobić. Radny zapytał, kiedy temat wspomnianej kobiety został zakończony.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że nie zna dokładnej daty wpływu wniosku, ale Komisja Urbanistyczna zebrała się już dwa razy i obecnie dobiega finalizacja opracowania projektu, a następnie rozpocznie się dalsza procedura.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że temat ten ciągnie się od poprzedniej kadencji.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda oznajmił, że nie odpowiada za to co było wcześniej. Jednak Pani powinna być teraz zadowolona, aczkolwiek jest tam dużo terenu zieleni biologicznie czynnej i terenu wyłączonego z zabudowy.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że czasy składania wniosków przez wspomnianą kobietę, budowa Dino oraz powstającej galerii były mniej więcej w tym samym okresie i budowa Dino już się zakończyła, galeria jest na ukończeniu, a teren wspomnianej Pani dalej stoi w wodzie.

Radny p. Henryk Rykaczewski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy zaplanowana droga może ulec zmianie.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że to co jest zawarte w Studium będzie tak wykonane. Podpisana jest również umowa z wykonawcą i w poniedziałek mają rozpocząć się roboty kanalizacyjne.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmiał, że utrudnienie stanowi brak chodnika do galerii, z czym nie powinno być problemu, ponieważ do Dino chodnik jest i wystarczyłoby tylko pociągnąć go dalej.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że miasto weszłoby wtedy z budową chodnika w prywatne grunty.

Radny p. Tomasz Kosek oznajmił, że jest tam ścieżka rowerowa.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że planowany jest chodnik, który został wyremontowany po lewej stronie jadąc w kierunku Białegostoku i zostanie on przedłużony, a na końcu będzie przejście dla pieszych.

Radny p. Cezary Witkowski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy chodnik zostanie przedłużony do dyskoteki.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że chodnik będzie do ronda.

Radny p. Cezary Witkowski oznajmił, że podczas powrotu do domu z dyskoteki godzinami wieczornymi może być niebezpiecznie.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zambrów”. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Ad.3.b

Wprowadzenia do tematu dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda. Poinformował, że celem zmiany planu jest zwiększenie wskaźnika powierzchni zabudowy na terenach przemysłowych z towarzyszeniem usług, co pozwoli właścicielom gruntów na maksymalne wykorzystanie działek budowlanych. Z wnioskiem o zwiększenie wskaźnika zabudowy występował jeden z przedsiębiorców, który planuje rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego, a wskaźnik zabudowy uniemożliwia realizację obiektu. Uznano za zasadne zwiększenie wskaźnika zabudowy do 70% na wszystkich terenach przemysłowych z towarzyszeniem usług położonych na terenie objętym planem miejscowym. Projekt zmiany planu był wyłożony do publicznego wglądu, odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w  projekcie zmiany miejscowego planu. W nieprzekraczalnym terminie do 30 grudnia 2022 r. nie złożono żadnych uwag.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że temat ten był już poruszany jakiś czas temu.

Radny p. Cezary Witkowski oznajmił, że firma wnioskującego przedsiębiorcy jest na pierwszym miejscu na Litwie w dostarczaniu suplementów.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Zambrów dotyczącej obszaru położonego pomiędzy ulicami: Targową, Aleją Wojska Polskiego oraz południową granicą miasta Zambrów. Komisja w głosowaniu jawnym jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.3.c

Wprowadzenia do tematu dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda. Poinformował, że miasto przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Została zawiązana spółka, do której należy 17 gmin. Planowana jest budowa budynków mieszkaniowym po uzyskaniu wcześniejszego dofinansowania, przy ul. Magazynowej w miejscu, gdzie aktualnie mieszczą się garaże. 

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że dawno poruszany był ten temat.

Radny p. Cezary Witkowski poinformował, że wcześniej budowa miała być z rządowego projektu.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda oznajmił, że aktualnie program też jest rządowy, tylko rodziło się to bardzo długo i długo wybierany był Prezes. Zastępca Burmistrza poinformował, że żeby móc funkcjonować w spółce zgodnie z prawem, trzeba zmienić Statut Miasta i wpisać spółkę, tak jak wpisane są pozostałe  ZCiW, PGK itd.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Zambrów. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższą uchwałę.

Ad.4.

Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk zapytał, czy są uwagi do sprawozdania z działalności Komisji.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że należałoby wpisać punkt mówiący, że  raz na kadencję jest zmiana Statutu oraz zmiana planów, a nie co sesję, tak jak odbywa się to teraz.

Radny p. Tomasz Kosek oznajmił, że z wnioskiem o zmianę wystąpiła prywatna osoba.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak odpowiedział, że jakby raz na kadencję wpływały wnioski, byłoby zrobione Studium, to wtedy wiadome byłoby na przyszłość, co można tam robić.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że aktualnie omawiane jest sprawozdanie z działalności, a plan pracy będzie w następnym punkcie.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie sprawozdania z działalności Komisji w 2022 roku. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższe sprawozdanie.

Ad.5.

Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk zapytał, czy są uwagi do planu pracy Komisji na 2023 rok.

Radny p. Cezary Witkowski oznajmił, że pomysł przeanalizowania planów nie jest zły.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że powinno być wiadome, że w danym miejscu np. ma powstać Kościół, a nie odbywa się na zasadzie, że jedna osoba może zrobić to co zaplanuje, a druga nie.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda oznajmił, że może zaistnieć sytuacja, że uchylane będą wszystkie Studia w kraju.

Radny p. Tomasz Kosek zapytał, czy w takim wypadku będą tylko plany.

Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów p. Adam Libuda odpowiedział, że będzie ogólny plan dla miasta.

Radny p. Tomasz Kosek zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy będzie to lepsze rozwiązanie.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że ciężko to stwierdzić.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że z pewnością skrócą się procedury.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda oznajmił, że Studium z samego założenia nie jest złe, ponieważ ustala co w których częściach miasta ma powstać, tylko jak zaczyna się wnikać w procedury i szczegóły, to okazuje się, że nie można zrobić wielu rzeczy i stąd wynikają zmiany.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że podobnie było z drogą przy McDonaldzie. Studium zostało zmienione i teraz jest droga miejska, a było zwykłe pole.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że gdyby droga powstała w zaplanowanym miejscu w planie, to dalej byłaby miejska.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że był tam kiedyś teren przemysłowy, a potem ponownie była zmiana Studium.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że teren leżał dosyć długi okres niewykorzystany.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że  nie ma nic przeciwko, ponieważ ludzie mają miejsca pracy oraz podatki spływają do miasta.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda poinformował, że planując przebieg dróg w planie nie są znane zamysły inwestorów i stąd wynikają zmiany.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że inwestor powinien sam robić, a nie obciążać miasto.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk poddał pod głosowanie plan pracy Komisji na 2023 rok. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy plan.

Ad.6.

Przewodniczący Komisji p. Bogdan Andrzejczuk zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy prawdą jest, że p. Szeliga na wiosną ma zacząć budowę na ul. Raginisa.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że p. Szeliga ma wszystkie pozwolenia, ale osobiście nie posiada informacji co do daty rozpoczęcia budowy.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak zapytał o teren na ul. Wyszyńskiego.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że na Wyszyńskiego p. Szeliga nie uzyskał decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ planuje dość wysoki budynek, a z analizy wynika, że jest to niemożliwe do wykonania na tym terenie.

Radny p. Tomasz Kosek poinformował, że na omawianym wyżej terenie aktualnie jest problem z parkingiem i mieszkańcy parkują auta na terenie, na którym ma powstać budynek. Radny oznajmił, że problem może się nasilić, ponieważ w budynku planowane są też obiekty handlowe na parterze.

Radny p. Tomasz Kosek  w związku z odpowiedzią ZCiW dot. podwyżek ciepła poinformował, że z odpowiedzi wynika, że od maja będą stawki niższe tzn. że podwyżka procentowo będzie niższa. Radny zapytał z czego to wynika.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że wynika to prawdopodobnie z przepisów szczegółowych.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że wczorajszego dnia usłyszał informację mówiąca, że sejm pracuje nad ustawą, aby podwyżka wynosiła 40%.

Radny p. Tomasz Kosek zapytał, czy jest to realny pomysł.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda poinformował, że ma być to rekompensata dla przedsiębiorstw, ponieważ jeśli koszty będą z góry narzucone, że maksymalna podwyżka wynosi 40%, to różnica dalej zostanie do pokrycia i odczuje to mieszkaniec.

Radny p. Tomasz Kosek zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy ZCiW w takim przypadku przełoży obniżkę dla obywateli.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że tak można rozumieć zapisy.

Radny p. Tomasz Kosek poinformował, że podwyżka ma być maksymalnie 40% czyli 60% podwyżki zostanie cofnięte, ponieważ Minister Moskwa od lipca obiecywała, że nie będzie drożej niż 40%.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda oznajmił, że Minister Moskwa obiecywała, że tak będzie, ale podwyżki wpływały do Prezesa URE i były one zatwierdzane, więc spójności nie było w tym temacie. Zastępca Burmistrza poinformował, że URE nie powinno zatwierdzić stawek, lub powinno zatwierdzić ale 40% dla mieszkańców, a reszta z budżetu państwa.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że w różnych miastach podwyżki były w różnych okresach i sięgały rożnych wartości.

Radny p. Tomasz Kosek poinformował, że słyszał iż przy wyjeździe z nowej galerii od strony Biedronki jest znak nakazu skrętu w prawo i policja wypisuje mandaty. Radny oznajmił iż przypuszcza, że znak znajduje się tam, ponieważ niedługo ma powstać rondo i każdy ma bezpiecznie wyjeżdżać w prawo i zawracać na rondzie. Jednak w tym momencie jak ktoś pojedzie w prawo, to nie ma miejsca żeby bezpiecznie zawrócić.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda oznajmił, że opracowany został projekt organizacji ruchu na tym odcinku i nie przypomina sobie, żeby w takiej wersji był zatwierdzony.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że pomysł wyjazdu z Biedronki w prawą stronę na rondo, aby zawrócić do miasta mija się z celem.

Radny p. Tomasz Kosek oznajmił, że jeśli będzie rondo to jest to dobry pomysł.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że mieszkańcy zarzucają Prezesowi ZCiW zróżnicowane wysokości stawek dla ZSM, ZMK itd., ponieważ różnice wynoszą w niektórych przypadkach nawet 7 zł.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że ciepło dostarczane jest w jednakowej cenie wszystkim, a wynikające różnice są np. z nieszczelności okien.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że w bloku komunalnym jest 4zł, a w ZSM 6zł.

Radny p. Radosław Bańkowski oznajmił, że na ul. Konopnickiej są 3 bloki i jeden blok ma 7,80zł, drugi 6,40zł, a trzeci 7,40zł. Radny poinformował, ze może być sytuacja, gdzie blok komunalny ma 7,80zł, a spółdzielczy 6,40zł, ale nie może być sytuacji kiedy 3 bloki sąsiadujące ze sobą mają inne stawki.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda zapytał, czy w blokach są podzielniki.

Radny p. Radosław Bańkowski odpowiedział, że nie posiada informacji.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda poinformował, że tam gdzie są podzielniki może być taniej.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że ciepło wpływające do domów jest takie samo, tylko ludzie różnie je zużywają.  Radny poinformował, że Zarządca nieruchomości ustala stawki od zużycia ciepła, żeby nie było dużych dopłat ani zwrotów.

Radny p. Tomasz Kosek oznajmił, że z tego powstają różnice.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że tam gdzie są podzielniki, zużycie w stosunku do tego samego budynku bez podzielników jest mniejsze.

Radny p. Radosław Bańkowski oznajmił, że dostarczenie ciepła do budynku jest takie same.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że cena dostarczenia jest taka sama, różni się tylko zużycie.

Radny p. Radosław Bańkowski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy za przesył jest stała  płatność bez względu na zużycie.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda oznajmił, że nie posiada informacji w tym temacie, ale jest to doliczane prawdopodobnie do zużytego ciepła.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, ze grzejniki są na klatkach schodowych oraz ogrzewane są piwnice i trzeba za to zapłacić.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda oznajmił, że za to co pobierze blok muszą zapłacić mieszkańcy.

Radny p. Tomasz Kosek poinformował, że system podzielników pozostawia wiele do życzenia.

Radny p. Radosław Bańkowski oznajmił, że w przyszłym bloku na ul. Magazynowej w bloku spółdzielczym podzielniki mają być nowe.

Radny p. Cezary Witkowski poinformował, że na cenę ciepła składa się wiele czynników, nawet odległość bloku od ciepłowni.

Radny p. Tomasz Kosek oznajmił, że mieszka na II piętrze, a dwie kondygnacje niżej są puste mieszkania i podczas odkręcania grzejnika musi uwzględnić fakt, iż sąsiednie mieszkania nie są ogrzewane, więc system podzielników w jego przypadku jest nieudolny.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że przepisy unijne mówią, że podzielniki muszą być.

Radny p. Henryk Rykaczewski zapytał, czy lepiej wychodziłoby bez podzielników.

Radny p. Tomasz Kosek odpowiedział, że wiele rzeczy się na to składa, ponieważ zależy to m.in. od stawki ustalonej przez spółdzielnię oraz np. od ilości pustych mieszkań.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że zależy też od gospodarowania ciepłem przez mieszkańców.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak w związku z niedawną budową chodnika na ul. Białostockiej poinformował, że na wjeździe do p. Kaczyńskiego stoi woda.

Zastępca Burmistrz Miasta p. Adam Libuda odpowiedział, że wjazd nie był robiony, ponieważ wjazdy należą do utrzymania właściciela lub zarządcy posesji przyległej, chyba że miasto buduje drogę.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego p. Bogdan Andrzejczuk podziękował za udział i zamknął posiedzenie komisji.

    Protokołowała                                            Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego

Aleksandra Zaleska                                                             Bogdan Andrzejczuk

 


Lista obecności:

1. Bogdan Andrzejczuk

2. Radosław Bańkowski

3. Ryszard Kaźmierczak

4. Tomasz Kosek

5. Zbigniew Kulesza

6. Henryk Rykaczewski

7. Cezary Witkowski


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Anna Skarzyńska

Data wytworzenia:
24 lip 2023

Osoba dodająca informacje

Anna Skarzyńska

Data publikacji:
24 lip 2023, godz. 11:04

Osoba aktualizująca informacje

Anna Skarzyńska

Data aktualizacji:
24 lip 2023, godz. 11:04