Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miasta Zambrów

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr 33/22

P r o t o k ó ł  Nr 33/22

posiedzenia Komisji Budżetowej Rady Miasta Zambrów odbytego w dniu  27.12.2022 r.
w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów pokój 214 w godzinach 14:00 – 14:55.

 

W posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

 

  1. 7 - miu członków Komisji                                         - wg załączonej listy obecności
  2. Burmistrz Miasta Zambrów                                      - p. Kazimierz Dąbrowski
  3. Skarbnik Miasta                                                        - p. Anna Sadowska Piętak
  4. Prezes ZMK                                                              -p. Józef Przeździecki

                                 

Porządek posiedzenia:

  1. Przyjęcie porządku posiedzenia Komisji.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Opinia Komisji dotycząca projektów uchwał w sprawie:
    1. zmian w budżecie Miasta Zambrów na 2022 rok
    2. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Zambrów na lata 2023-2027
  4. Sprawy różne.

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski. Powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości wymienionych na wstępie protokołu.  Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski stwierdził prawomocność posiedzenia i poinformował, że uczestniczy w nim sześciu członków Komisji.

 

Ad. 1.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski odczytał proponowany porządek posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski uznał, iż proponowany porządek posiedzenia jest przyjęty.

Ad. 2.

 

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski zapytał, czy są uwagi do protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski poddał pod głosowanie protokół poprzedniego posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących przyjęła protokół poprzedniego posiedzenia Komisji.

 

Ad.3.a

Wprowadzenia do tematu dokonała Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak. Poinformowała, że materiały otrzymane w aplikacji znacznie różnią się od tych, które będzie referowała, dlatego że codziennie zachodziły zmiany. Skarbnik Miasta zapytała, czy omówić wszystko szczegółowo, czy wyłącznie zmiany jakie zaszły.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski zaproponował, żeby omówić zmiany jakie nastąpiły w stosunku do przekazanych wcześniej materiałów.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak poinformowała, że było dużo zmian i nie jest w stanie omówić wszystkich.

Radna p. Anna Chętnik oznajmiła, żeby omówić rzeczy które doszły.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak poinformowała, że przybyło dochodów na kwotę 790.267,20gr i plan dochodów po zmianach wynosi 136.583.263,17gr. Najważniejsze zmiany są z tytułu odpłatnego nabycia czyli sprzedania działki otrzymana kwota wynosi 326.000zł. Miasto otrzymało również środki z Funduszu Pomocy na dofinansowanie zadań dla obywateli Ukrainy 119.591zł, odsetki z lokat bankowych 80.000zł, zwiększyły się także wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach 83.000zł. Jeśli chodzi o wykonanie dochodów to mogą być one przeznaczone lub niewykonane, natomiast jeśli chodzi o wydatki to nie mogą być przekroczone. Jest duża kwota w wysokości 206.000zł tj. zwiększenie z tytułu zwrotów wypłaconych świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Miasto kwoty tej nigdy nie wykazywało, ponieważ nigdy nie była zrealizowana, ale Podlaski Urząd Wojewódzki zaleca wykazanie tej kwoty, żeby plan dochodów miasta zgadzał się z planem Podlaskiego Urzędu. Zmniejszona została kwota 190.000zł związana z gospodarką odpadami. W obiektach sportowych w pływalni  Delfin zwiększa się kwotę dochodów tj. 22.900zł. Skarbnik Miasta p. Anna Sadowska Piętak poinformowała, że występują również mniejsze kwoty w wysokości np. 16zł, 400zł lub 200zł. Skarbnik Miasta oznajmiła, że przedstawione zmiany są autopoprawką do projektu uchwały.

Radna p. Anna Chętnik zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji dot. kwoty 16zł.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak odpowiedziała, że są to koszty egzekucyjne, przekazane przez prawnika.

Radna p. Anna Chętnik oznajmiła, że dzięki kwocie 206.000zł z Funduszu Alimentacyjnego  rośnie też budżet miasta.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak odpowiedziała, że budżet rośnie, ale wirtualnie, ponieważ środki te przepływają tylko przez budżet miasta.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski poinformował, że budżet rośnie zarówno po stronie przychodów jak i wydatków. Poinformował, że nie są to wolne środki.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że są to pieniądze znaczone.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak oznajmiła, że kwota wydatków zwiększa się o kwotę 790.267,20gr i plan po zmianach wynosi 147.095.128,89gr, stanowi to nadwyżka budżetowa z roku poprzedniego w kwocie 10.511.865,72gr. Główne wydatki to zwiększenie w Urzędach Gmin kwoty 144.128,99gr co jest też wirtualną kwotą z tego względu, że  trzeba było zrównoważyć te 206.000zł. Został zwiększony podatek o kwotę 203.500zł, ponieważ sprzedana została działka. W szkołach są drobne kwoty, najwięcej jest na wynagrodzenie dla nauczycieli 130.635zł co zależy od Dyrekcji Szkół. W przedszkolach zwiększona jest kwota 147.870zł główne pozycje to także wynagrodzenie nauczycieli. Na żywność w stołówkach szkolnych zostały zwiększone wydatki o 82.353zł z tytułu niewykorzystanych środków z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego kwota 65.800zł, ale jest to kwota która będzie odprowadzona do Podlaskiego Urzędu.

Radna p. Anna Chętnik zapytała, czy kwota którą trzeba będzie zwrócić była na konkretny cel.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak odpowiedziała, że Podlaski Urząd Wojewódzki zawsze przekazuje na konkretny cel.

Radna p. Anna Chętnik zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czego nie udało się zrobić, że trzeba było zwrócić środki.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak odpowiedziała, że w chwili obecnej idą jeszcze rozliczenia. Środki były głównie zwracane z opieki społecznej, a 31.12 będą szły główne rozliczenia.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że będzie to omawiane przy wykonaniu budżetu.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak oznajmiła, że zwiększona została kwota na utrzymanie zieleni o 96.000zł na zakup usług. W ochronie powietrza zwiększono środki za zakup materiałów tj. 24.375zł na zakup koszy. Zwiększona została kwota na wydatki inwestycyjne na tj. 120.285zł w obiektach sportowych. Skarbnik Miasta poinformowała, że nadwyżka prawdopodobnie wynosiła będzie 8.000.000zł, a istnieje możliwość że będzie wyższa.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Zambrów na 2022 rok. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.3.b

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że zmiany kodeksu cywilnego zobowiązują jednostki stanowiące gmin do uchwalenia  powyższego programu, co najmniej na okres 5 lat. Plan powinien obejmować prognozę dotyczącą wielkości oraz stanu technicznego zasobu mieszkaniowego gminy, analizę potrzeb oraz plan remontów, planowaną sprzedaż lokali w kolejnych latach, zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu, sposób i zasady zarządzania lokali i budynków wchodzących w skład, źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej w kolejnych latach, wysokość kosztów w kolejnych latach z podziałem na koszty bieżące eksploatacji oraz opis innych działań mających na celu poprawę i racjonalne wykorzystanie gospodarki mieszkaniowej zasobu gminy.

Radna p. Anna Truchel zapytała, czy w tabeli w 2023 roku, zawarta jest liczba wszystkich mieszkań, które gospodarka komunalna posiada.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że tak. Poinformował, że na koniec nowego roku jest już przewidziane, więc zgodnie  z tym co  napisane dalej w treści, jest 11 mieszkań i planuje się, że będą one sprzedane.

Radna p. Anna Truchel zapytała, czy sprzedaż będzie odbywała się dla osób, które zamieszkują dany lokal.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że tak.

Radna p. Anna Chętnik oznajmiła, że plany sprzedaży są niewielkie, ponieważ jest to kilka mieszkań rocznie.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że sprzedaż  zaplanowana jest raczej  realnie, ponieważ trudno jest zaplanować większą sprzedaż w obecnej sytuacji  panującej w kraju. Prezes poinformował, że w ubiegłym roku sprzedanych zostało 13 mieszkań.

Radna p. Anna Truchel zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, ile wycenia się mieszkanie za 1m2.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że 3.000zł za 1m2.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki poinformował, że do tego obowiązuje bonifikata, tj. obiekty zabytkowe 50%, a pozostałe 30%.

Radna p. Anna Truchel w związku z zapisem mówiącym, że będzie można sprzedać lokale jeśli jest minimum 5 mieszkań, zapytała czy ZMK posiada takie lokale.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że są takie budynki np. Polowa 17, gdzie są dwa lokale mieszkalne. Prezes poinformował, że w poprzedniej uchwale był także taki zapis, chodziło tu głównie o kamienice na ul. Kościuszki.

Radna p. Anna Truchel zapytała, czy tam ZMK również posiada lokale.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że już nie.

Radna p. Anna Chętnik  zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy lokale mieszkaniowe znajdujące przy dwóch ulicach i centrum usługowym na parterze, będą w przyszłości zamieniane na usługowe.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że nie będą, ale mogą być gdyby zaszła taka potrzeba. Przykładem jest Pl. Sikorskiego 4, gdzie w tej chwili jest lekarz dziecięcy, a do niedawna było to mieszkanie. Był tam problem ponieważ była tam wilgoć, więc zrobiony został lokal i najemca, który był poprzednio włożył dość duże pieniądze i adoptował to na lokal użytkowy.

Radna p. Anna Truchel zapytała, czy dla takich osób przewidziane są jakieś lokale, gdyby zaszła taka potrzeba.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że nie ma przewidzianych lokali. Zmiany z lokali użytkowych na mieszkalne nie są przewidziane, ale zapis jest potrzebny ponieważ różnie może być.

Radna p. Anna Chętnik zapytała, czy planowana jest budowa mieszkań w Zambrowie.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że jest ofensywa mieszkaniowa. Developer p. Kulesza buduje 4 budynki, a dnia dzisiejszego została podpisana zgoda na budowę kolejnych 8 budynków przez innego developera. Burmistrz Miasta, przypomniał o budowie mieszkań komunalnych czynszowych na ul. Magazynowej.

Radna p. Anna Chętnik w związku z pytaniami właścicieli garaży zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy znana jest data rozpoczęcia budowy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że na chwilę obecną data nie jest znana, jednak pół roku przed rozpoczęciem budowy właściciele garaży zostaną o tym poinformowani.

Radna p. Anna Chętnik oznajmiła, że swego czasu była mowa o tym, że miasto zabezpieczy zasób garażowy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że oferta jest aktualna. Jedna oferta jest od Prezesa ZSM to są garaże murowane, a druga od zajazdu przy ul. Magazynowej tj. działka miasta, gdzie będą mogły stać garaże.

Radny p. Tomasz Kosek zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji dot. developera, który ma postawić 8 bloków.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że jest to p. Strzelczyk i bloki maja powstać w kwadracie ulic Pileckiego, Kosseckiego oraz Pułaskiego.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki poinformował, że w programie nie mogą być ujęte lokale Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, ponieważ zgodnie z zapisem ustawy nie jest to zasób mieszkaniowy gminy.

Radna p. Marta Worosilak zapytała, czy mieszkania na ul. Polowej 17 są na sprzedaż, czy mogą być też pod wynajem.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki odpowiedział, że są tam zakwaterowane rodziny. Poinformował, że jest też budynek dwulokalowy na ul. Wodnej 4, który jest także zamieszkały.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Zambrów na lata 2023-2027 . Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.4.

Rady p. Tomasz Kosek zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie powodu dużej podwyżki centralnego oraz wody. Radny zapytał, jak sytuacja wygląda na tle gmin ościennych.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że tutaj chodzi raczej o gminy miejskie np. Łomża. Burmistrz poinformował, że taryfy na wniosek Prezesa ZCiW zostały zatwierdzone przez URE, który rzez pół roku analizował ceny. Ceny różnią się w miastach, ze względu na prowadzoną różną politykę. Przykładem jest Mazowieck, który poszedł tylko na gaz i aktualnie mają dosyć wysokie ceny. Łomża natomiast poszła w biomasę i ceny są niższe. Miasto Zambrów przygotowało 3 lata temu rozwiązanie, że będą 2 piece gazowe, ponieważ gaz wtedy był najtańszym nośnikiem energii. Pozostawione  zostały też 3 kotły węglowe, w międzyczasie rozpoczęła się budowa kotła na biomasę, który w marcu przyszłego roku zostanie uruchomiony.  W  ceny ciepła bije prawo do emisji spalin, które spółka musi zakupić na giełdzie, koszt wynosi około 9 mln zł rocznie, jednak za rok może się to zmienić dlatego, że ruszy kocioł na biomasę.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak zapytała, czy w 2022 roku ceny były podnoszone.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski odpowiedział że tak, ale zostało to zrekompensowane przez obniżony VAT i mieszkańcy nie odczuli podwyżek.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak poinformowała, że odczuła je spółka, ponieważ po raz pierwszy mają straty.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że radni powinni mieć świadomość tego, że od 3 lat nie były podnoszone ceny wody i odprowadzania ścieków, a może wyniknąć sytuacja, że ceny te zostaną podniesione i będą skokowe dla mieszkańców miasta.

Radna p. Marta Worosilak poinformowała, że w blokach cena ciepłej wody była nawet obniżana.

Radna p. Anna Truchel oznajmiła, że cena jest stale podwyższana.

Radna p. Anna Chętnik poinformowała, że ceny w Nadziei były niższe.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że polityka stosowana przez Zarządców Nieruchomościami ma wpływa na wysokość zaliczek.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski poinformował, że podwyżka jest duża i skutek finansowy dla mieszkańca będzie na niespotykana skalę, ponieważ do tej pory przynajmniej w ZSM skutek był kilkunastu złoty na tzw. czynszu, a tej chwili na samym cieple jest 250zł w zależności od wielkości mieszkania i zużycia. Przewodniczący Komisji oznajmił, że 1m3 ciepłej wody kosztował będzie 60zł/70zł, więc są to duże koszty. Natomiast Zarządcy nie mają wpływu na to, jakie dostają taryfy. Trzeba jednak zrozumieć też ZCiW, ponieważ oni również ponoszą koszty emisji spalin lub zakup miału węglowego. Podwyżka nośnika ciepła tzw. gigadżula jest duża, ponieważ netto gigadżul był w granicach 58zł, a w nowych taryfach jest 138zł netto z 5% Vatem, a od nowego roku VAT wynosił będzie 23%. W Mazowiecku na początku roku były podwyżki i w tej chwili gigadżul wynosi tam 258zł, ponieważ oparci są tylko na gazie.

Radna p. Anna Chętnik zapytała, czy w sytuacji kiedy ruszą kotły na biomasę istnieje możliwość, że końcówka sezonu grzewczego może być tańsza.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że na 2024 będzie nowy wniosek i rok ten może być tańszy.

Radna p. Anna Truchel zwróciła się z prośba o wyjaśnienie, czy taryfy ustalane są raz na rok.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że tak. Burmistrz poinformował, że do tego roku spółka ZCiW zawsze miała zyski, a teraz ma duże straty.

Radna p. Marta Worosilak zapytała, czym spowodowane są tak wysokie podwyżki, jeśli spółka przez tyle lat miała zyski.

Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski odpowiedział, że jest ktoś taki jak Centralny Regulator Cen czyli Urząd Regulacji Energetyki, są to rządowe instytucje i one decydują o cenie ciepła w mieście. Spółka składa wniosek o taryfę, ale polityka jest różna i URE nie interesują straty i koszty ponoszone przez spółkę i nie ma to nic wspólnego z wolnym rynkiem. W związku z tym, spółka ma koszty znacząco wyższe niż przychody i doszło do absurdu, że ZCiW przestało być zainteresowane sprzedażą ciepła i prosiło odbiorców o ograniczenie zużycia ciepła.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki poinformował, że taryfy na 2022 rok były ustalane na podstawie 2021 roku i inne miasta kończyły w miesiącu czerwcu taryfy z innymi kwotami, więc teraz podwyżka odniesiona jest do innych kwot. Natomiast w Zambrowie taryfa obowiązywała cały rok, więc automatycznie wzrost jest widoczny, ponieważ jest duża rozpiętość roku do roku.

Radny p. Zbigniew Korzeniowski oznajmił, że niewtajemniczeni mieszkańcy nie pamiętają, że przez długi okres czasu płacili niska cenę za ciepło, w porównaniu do sąsiednich miejscowości.

Radna p. Anna Chętnik poinformowała, że przeliczając mieszkanie 60mna nowe taryfy, to wychodzi 2 tony węgla.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki oznajmił, że zależy jaka cena węgla była brana pod uwagę.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że na wolnym rynku węgiel kosztował 3800zł.

Prezes ZMK p. Józef Przeździecki oznajmił, że czynsz za lokale komunalne obowiązuje od 1.09.2019 roku bez mian.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że nie jest planowana podwyżka czynszu.

W związku z wyczerpaniem wszystkich punktów objętych porządkiem posiedzenie Przewodniczący Komisji p. Zbigniew Korzeniowski podziękował za udział i zamknął posiedzenie komisji.

 

   Protokołowała                                                                 Przewodniczący Komisji Budżetowej

Aleksandra Zaleska                                                                     Zbigniew Korzeniowski


Lista obecności:

1. Zbigniew Korzeniowski

2. Agnieszka Ogórkowska

3. Anna Chętnik

4. Tomasz Kosek

5. Jacek Olszewski

6. Anna Truchel

7. Marta Worosilak


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Anna Skarzyńska

Data wytworzenia:
24 lip 2023

Osoba dodająca informacje

Anna Skarzyńska

Data publikacji:
24 lip 2023, godz. 09:29

Osoba aktualizująca informacje

Anna Skarzyńska

Data aktualizacji:
24 lip 2023, godz. 09:29