Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miasta Zambrów

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr 32/22

P r o t o k ó ł  Nr 32/22

posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta Zambrów odbytego w dniu 16.11.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów pokój 214 w godzinach 14:15 – 15:50.

 

W posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

  1. 4 – ech członków Komisji                                           - wg załączonej listy obecności
  2. Burmistrz Miasta Zambrów                                        - p. Kazimierz Dąbrowski
  3. Skarbnik Miasta Zambrów                                          - p. Anna Sadowska Piętak
  4. Prezes Szpitala Powiatowego w Zambrowie              -p. Bogusław Dębski

 

Porządek posiedzenia:

  1. Przyjęcie porządku posiedzenia Komisji.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Opinia Komisji dotycząca projektów uchwał w sprawie
    1.  uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zambrów na lata 2023 - 2026;
    2. uchwalenia budżetu miasta Zambrów na 2023 rok.
  4. Funkcjonowanie podmiotu realizującego program Poprawy Zdrowia w Zakresie Rehabilitacji Leczniczej Miasta Zambrów, w tym Rehabilitacji po COVID-19. Komisja wyjazdowa do siedziby DDOM w Zambrowie.
  5. Sprawy różne.

 

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak. Powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości wymienionych na wstępie protokołu. Stwierdził prawomocność posiedzenia i poinformował, że uczestniczą w nim wszyscy członkowie Komisji.

 

Ad. 1.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak odczytał proponowany porządek posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji uznał, iż proponowany porządek posiedzenia Komisji jest przyjęty.

Ad. 2.

 

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, czy są uwagi do protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie protokół poprzedniego posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących przyjęła protokół poprzedniego posiedzenia Komisji.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poinformował, że na poprzednim posiedzeniu wynikła potrzeba zaproszenia Prezesa Powiatowego Szpitala w Zambrowie w związku z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania szpitala. Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zwrócił się z prośbą o przedstawienie, co będzie działo się w najbliższym czasie.

Prezes Powiatowego Szpitala w Zambrowie p. Bogusław Dębski poinformował, że w chwili obecnej dokładane są starania, aby uruchomić oddział, który został wybudowany nad blokiem operacyjnym, intensywną terapia oraz SORem. Niestety nie jest to proste, ponieważ wymaga wielu różnych specjalistów w jednym czasie. Prezes Szpitala poinformował, że czekają go dwie rozmowy z Paniami i jeśli się powiodą, to złożony zostanie wniosek, żeby uruchomić oddział na początku stycznia. Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski oznajmił, że widzi duże powodzenie oddziału, ponieważ nie tylko przysporzy on bezpośrednio dużo pieniędzy, ale była to pierwsza inwestycja w mapach potrzeb. Generalnie istnieje też możliwość rozwoju i zniwelowania kosztów przez inne obsługowe komórki tj. rezonans, tomograf, rentgen czy laboratorium, ponieważ jest to oddział, który potrzebuje wiele diagnostyki.  Natomiast szpitale sprowadzono do tego, że są to fabryki i jak nie ma przerobu to nie ma środków, w przeciwieństwie do lekarzy rodzinnych.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że najlepszymi lekarzami są lekarze wojskowi.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że przygotowywane są następne inwestycje, ponieważ w szpitalu praktycznie są wyczerpane wszelkie miejsca na rozwój usług. Brakuje wolnych sal operacyjnych, ponieważ jedna sala jest tzw. czysta a druga brudna. Osoby, które mają operacje ginekologiczne, czy też chirurgiczne to te prace zaliczane są do brudnych. Natomiast ortopedzi powinni operować w sterylnych warunkach, ponieważ zakażenie kości jest trudne do leczenia i bez budowy bloku operacyjnego, który spełnia standardy czystości, brak jest możliwości wykonania prac ortopedycznych.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że radni z innych komisji informują, że jest ograniczona dostępność do rehabilitacji. Dodał, że miasto co roku przekazuje 150 tys. zł na ten cel.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że kolejki do rehabilitacji  wydłużają się.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że wyczerpany został limit zleceń na NFZ z początkiem września. Poinformował, że zapotrzebowanie jest duże i po konsultacjach z Burmistrzem Miasta wie, że sytuacja budżetowa nie pozwalała na powiększenie środków, więc zostało wstrzymane dla miasta przyjmowanie z tego programu, ponieważ nikt tego nie rekompensował.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy gmina Zambrów przekazuje jakieś środki.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że na usługi nie. Poinformował, że nie jest to dotacja w porozumieniu takim, że jest to gotowy pieniądz, ponieważ szpital musi to wypracować i na końcu bezpośrednio dla szpitala niewiele zostaje. Usługi przez pewien czas nie były waloryzowane i dzięki temu zbudowana została możliwość zatrudnienia większej ilości techników, czy magistrów rehabilitacji i nie będzie problemu z obsadą tego oddziału.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że lekarz w obecnych czasach jest na wagę złota.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak dodał, że pielęgniarki również.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że niekoniecznie. Poinformował, że w Polsce jest byle jaki system szkolenia, który hamuje rozwój kadr. Oznajmił, że wszystkie środowiska medyczne potworzyły swoje stowarzyszenia lub izby, których głównym celem jest to, żeby doprowadzić do sytuacji, aby więcej zarabiali. Przykładem jest to co w marcu bieżącego roku zrobili farmaceuci. Ustawowo pozwolono im zorganizować się w izbę i w przepisach przejściowych wpisano, że akurat w aptekach szpitalnych, czyli oddziałach farmacji trzeba w zależności od ilości łóżek ustalić liczbę farmaceutów. Dlatego też w zambrowskim szpitalu wynikł obowiązek zatrudnienia dodatkowego farmaceuty. Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski  poinformował, że najbardziej dostępni są ratownicy, ponieważ szybko uzyskują uprawnienia przez licencjat. Jednak teraz ratownicy będą mogli robić magistra, czyli studia dwustopniowe, a za wyższym wykształceniem idzie chęć wyższych zarobków i tam gdzie była wysoka dostępność, to teraz będzie ona utrudniona. Dyrektor Szpitala poinformował, że w sytuacji kiedy zaczęło być za dużo pielęgniarek, zostało podpisane rozporządzenie,  które mówiło, że ma zostać zwiększona obsługa pielęgniarska w zależności od ilości łóżek i nie ważne było, że część łóżek jest pusta. Natomiast dla oddziału dziecięcego dwustopniowo, czyli raz w styczniu i dodatkowo w lipcu. Rozwiązaniem tej sytuacji było ograniczenie ilości łóżek w szpitalach. Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że musiał kupić do nowego oddziału sprzęt USG, w związku z tym zapytał Konsultanta Wojewódzkiego  ds. neurologii, czy w programie nauczania jest obsługa USG, ponieważ jest zapis, że USG ma być w miejscu udzielania świadczeń, czyli na oddziale i uzyskał odpowiedź że nie, a poniesione koszty wyniosły 170 tys. zł.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że wszędzie biurokracja goni biurokrację.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że biurokracja narzucana jest centralnie. Poinformował, że nie zna żadnego portalu rządowego, który by dobrze działał, ponieważ zawsze są jakieś historie, że coś nie gra. Nie ma również właściwego serwisu posprzedażowego, nie może być tak, że jest ktoś wyłącznie od przecinania przysłowiowej wstęgi, ponieważ pieniądze biorą się z pracy.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że pieniądze biorą się również z oszczędności.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że kiedy został Prezesem to nie można było dopchać się do drukarki, która wiecznie się zacinała, więc to żadna oszczędność.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, jakich specjalistów najbardziej potrzeba, w związku z rozbudową szpitala.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że nie jest łatwo znaleźć na przykład czterech neurologów, poinformował że może uda się sfinalizować rozmowy z dwiema Paniami i któraś z nich się zgodzi. Na oddziale rehabilitacji musi być lekarz z dwójką, a w Zambrowie nie ma takiego lekarza.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy chodzi o specjalizację.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że tak. Poinformował, że potrzeba jest również psychologa, logopedy, potrzebne są konsultacje kardiologiczne, lekarz od chorób wewnętrznych, neurochirurg oraz dwie pielęgniarki ze specjalizacją zachowawczą. Potrzebne jak także wyposażenie np. gabinet EEG, gdzie musi być  też lekarz obsługujący. Rzeczy które trzeba spełnić na moment składania oferty jest mnóstwo i na tym polega cała trudność. Prezes Szpitala poinformował, że pytał NFZ również o wyjaśnienia wymogów punkt po punkcie, żeby nie było po złożeniu oferty niejasności. Przykładowo wszyscy są przekonani, że potrzeba 4 łóżek intensywnej opieki medycznej, ponieważ jest oddział i pododdział udarowy i przy pododdziale są 4 łóżka, a przy oddziale 1 i Panie się nad tym zastanawiały. Natomiast w Choroszczy i Białymstoku mają 4 łóżka i użytkowanie zostało przyjęte.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała o poradnię dermatologiczną.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębki odpowiedział, że nie będzie poradni, ponieważ nie ma na nią miejsca i nie koresponduje to wprost do oddziałów. Były próby podjęcia laryngologa, jedna Pani likwidowała i przekazała szpitalowi kartoteki oraz sprzęt, następnie dzwoniliśmy do Łomży i wstępnie porozumieliśmy się z Panią Doktor, ale niestety się rozmyśliła.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w mieście jest jeden laryngolog.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o przedstawienie sytuacji, dotyczącej pediatrów.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że udało się pozyskać jednego pediatrę z dwójką co graniczyło z cudem. Jest również jedna wysokiej klasy specjalistka, która jednocześnie pracuje u nas i jest neonatologiem w Białymstoku.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy wspominania Pani pracuje w poradni, czy szpitalu.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że w szpitalu oraz w Białymstoku, a kształciła się w USA.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że lekarze z USA mają inną odpowiedzialność i bardzo boja się błędu lekarskiego.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski oznajmił, że w USA jest nie do pomyślenia, aby ktoś kwestionował pozycje lekarza z pełnymi kwalifikacjami. W chwili obecnej złożona została deklaracja do Ministerstwa Zdrowia, ponieważ jedna Pani pediatra z Białorusi jest w trakcie otrzymywania pozwolenia na pracę w zambrowskim szpitalu.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, dotyczącej sytuacji poradni zdrowia psychicznego.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że nie będzie się tym zajmował, ponieważ są skomplikowane warunki niemożliwe do spełnienia, nie mówiąc o historiach lokalowych.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że rozmawiała z Panią, która wynajmuje prywatnie gabinet.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że jest to co innego. Poinformował, że był program i miały powstać ośrodki w każdym powiecie, ale ktoś nierealnie pomyślał. Zambrów nie jest największym miastem w porównaniu do tego co jest na Mazowszu, ponieważ tam są duże powiaty. Nie ma wielu specjalistów na rynku, a ci co są to mają kiepsko płacone za usługi.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła że z psychiatrami dziecięcymi jest problem ogólnopolski.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że nie mówi tylko o dziecięcych, ale ogólnie o psychiatrii. Oznajmił, że w Choroszczy nie było sensu utrzymywać psychiatrii dziecięcej.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy w Choroszczy jest psychiatria dziecięca.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że została zlikwidowana. Poinformował, że z punktu widzenia tego szpitala, to była to słuszna decyzja, ponieważ szpital musiał utrzymać też szkołę dla 20 dzieci bo taki jest wymóg. Co innego DSK, gdzie mają w granicach 500 łóżek i szkoła tam istnieje. Prezes Szpitala poinformował, że do mniejszych ośrodków też powinno być inne podejście. W Warszawie nie ma problemu, żeby lekarz miał 3 tys. pacjentów. Natomiast na wsi jeśli lekarz, który ma 700 zapisanych osób i wszystkie wizyty domowe, to woli on wynająć gdzieś gabinet niż ponosić koszty i nikt nie uwzględnił tego, że nie może mieć tych 3 tys. pacjentów bo nie ma takiej populacji, a później był lament bo nie ma lekarza, ale byłby jeśli miałby godne wynagrodzenie. Tak samo jak kiedyś nauczycielom na wioskach, załatwiane było mieszkanie.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że był też dodatek wiejski.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że jest wiele niedomówień systemowych. Oznajmił, że za 5 lat nie wiadomo co będzie z lekarzami rodzinnymi , ponieważ jest taki system, że teoretycznie powinni oni wyznaczać swoich następców, ale nikt w Zambrowie się tego nie podjął.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, gdzie są w takim razie ci młodzi lekarze.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że za granicą.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że lekarze rodzinni mają kształcić, bo sami to sobie załatwili, żeby nie mieć konkurencji. Szpital kliniczny w Białymstoku nie może otworzyć u siebie specjalizacji lekarza rodzinnego, ponieważ był taki okres, że szpitalom zabronili. Lekarze rodzinni są płatną specjalizacją bez żadnych zobowiązań, że ktoś będzie ścigał po sądach, bo jeśli pacjent przyszedł to i wyjdzie o własnych siłach, a w szpitalu różnie bywa operacja czasami się uda, a czasami nie.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, czy w szpitalu dużo jest personelu z Ukrainy i Białorusi.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że przyjął kilki specjalistów z Ukrainy, którzy częściowo przylecieli w ramach migracji wcześniej, a część w tej chwili. Ginekolodzy, lekarze chorób wewnętrznych, anestezjolodzy i chirurdzy ortopedzi są deficytowymi specjalizacjami i takie osoby są pozatrudniane. Był również pediatra z Ukrainy, ale Pani wróciła do siebie, jest też jedna Pani z Ługańska, która przyjechała ze swoimi dziećmi i nie ma do czego wracać. Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że są to ludzie na poziomie.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, czy te osoby mają taki sam stopień wykształcenia jak polscy lekarze, czy są jakieś różnice.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że to zależy do człowieka.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że nie jest w stanie tego zweryfikować, ale patrząc na system to nasi lekarze, jak wchodziliśmy do Unii zostali zaakceptowani z ich kompetencjami. Natomiast obecnie jest pewna bariera i u nas się wykorzystuje to, ponieważ systemem rządzą w większości lekarze i oni są na dzień dzisiejszy czasowo dopuszczeni na okres 5  lat i w tym czasie powinni uzupełnić u nas braki, jeśli chcą zostać i w tym okresie pracują pod nadzorem lekarza. Prezes Szpitala p . Bogusław Dębski dodał, że Izba Lekarska robi im egzamin z języka polskiego.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że lekarz nie znając języka nie porozumie się z pacjentem.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski poinformował, że w celu nauki języka umieszczał personel z Ukrainy np. na rejestracji lub SORze i po pół roku dosyć dobrze rozmawiają.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy jest szansa poprawy sytuacji na rehabilitacji oraz czy pogotowie nie wyprowadza się, żeby było więcej lokalu.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że pogotowie nie ma gdzie się przeprowadzić. Poinformował, że pogotowie chciałoby pozyskać jakąś tanią działkę. Jednak poprzedni Dyrektor mylnie rozumiał, że pogotowie musi być w centrum miasta, ponieważ lepiej byłoby jakby pogotowie znajdowało się przy drogach wylotowych, bo tam jest lepszy dojazd i mogą szybciej wjechać na S8. Pogotowie w porównaniu do szpitala jest znacznie lepiej wynagradzane i inwestycja rozbudowy nie byłaby bardzo kosztowna, ponieważ nie mają pomieszczeń zabiegowych, ani intensywnej terapii, mają wyłącznie garaże i miejsce gdzie oczekują na wezwanie.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy nie ma szans na skrócenie kolejek do rehabilitacji.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że nie.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy lokalowo dadzą radę.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że tak, jednak potrzeba więcej środków. Dodał, że gmina nie chce przekazać żadnych pieniędzy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że gmina powinna mieć poczucie.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski oznajmił, że są to środki które trzeba przerobić i z tego dla szpitala niewiele zostaje, był okres kiedy w ogóle nie zostawało. W tym roku było trochę waloryzacji z racji tego, że ustawowo nakazali podwyżki pensji dla rehabilitantów.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy brakuje fizjoterapeutów.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że wszystkiego brakuje. Poinformował, że wszystkie pracujące Panie są młode, wchodzą za mąż później idą na macierzyński, a zatrudnienie dostają po okresie kiedy zajmują się dziećmi. Prezes Szpitala oznajmił, że Panowie również są zatrudniani i częściowo będą kierowani na neurologię, ponieważ tam potrzeba będzie trochę siły.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy byłaby szansa przy rozbudowie szpitala, aby zrobić miejsce na rehabilitację bliżej oddziału neurologicznego.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że przy neurologii przewidziana jest wczesna rehabilitacja i przy dalszej rozbudowie planowane jest żeby był oddział rehabilitacji, około 20 łóżek głównie na potrzeby rehabilitacji neurologicznej. Na chwilę obecną podpisana jest umowa, że z tego oddziału, pacjenci będą przekazywani do innego szpitala.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała dlaczego do innego szpitala.

Prezes p. Bogusław Dębski odpowiedział, że muszą być łóżka, których nie ma. Oddział szpitalny to miejsce całodobowego pobytu, więc musi być łóżko.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak zapytał, czy tak samo jak w Łomży.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że nie był w Łomży.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że w Łomży jest połowa oddziału rehabilitacji neurologicznej, a połowa inna.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski oznajmił, że nie posiada wiedzy o rehabilitacji neurologicznej w sensie zapisów kontraktowania. Wojewódzki szpital w Białymstoku ma dwa miejsca ogólną rozwojową, a reszta jest neurologiczna  i pod to podłączony jest też USK. Draństwem jest jednak fakt, że jeśli pacjent przekazywany jest z chirurgii na oddział wewnętrzny to szpital płacone ma za jedna usługę, a pobyt na oddziale neurologicznym może być długi. Natomiast jeśli pacjent przekazany zostanie na oddział rehabilitacji neurologicznej, to wtedy dalej płacą. Prezes Szpitala poinformował, że służba zdrowia głównie finansowana jest ze składek NFZ, a  drugie źródło finansowania jest z budżetu państwa. Aktualnie w projekcie budżetu państwa wszystkie wydatki m.in. na ratownictwo medyczne przeniesiono do NFZ, krótko mówiąc ta pozycja w budżecie państwa zniknęła. W związku z tym, sytuacja szpitali będzie niezwykle trudna. Prezes Szpitala poinformował, że nikt nie zwrócił pieniędzy za wzrost cen, a podwyżki dla personelu ustawowo przyjęto i też nie zrekompensowano ich w 100%. Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski zwrócił się z prośbą, aby mieć na uwadze finansowe potrzeby szpitala.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak podziękował za udzielenie informacji oraz poinformował, że jako komisja będą mieć na uwadze wygospodarowanie środków  budżecie miasta na szpital.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski oznajmił, że ludzie wydają 50 mld zł. na prywatną służbę zdrowia, ale w takich gabinetach  nie ma specjalistycznego sprzętu dzięki któremu, lekarz mógłby postawić diagnozę.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że lekarze przyjmują prywatnie, ale finalnie wystawiają skierowanie do szpitala.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak zapytał, czy szpital będzie miał zyski w tym roku.

Prezes Szpitala p. Bogusław Dębski odpowiedział, że zyski były w ubiegłym roku. Poinformował, że zyski z ubiegłego roku zostały zjedzone w połowie roku. Koszty rosły, energia elektryczna z końcem grudnia wypowiedziano, za styczeń zapłacono jeszcze według przetargu. Przetarg był 3 razy ogłaszany, a ceny są astronomiczne.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poinformował, że idą ciężkie czasy.

Ad.3.a

Wprowadzenia do tematu dokonała Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak. Poinformowała, że Wieloletnia Prognoza Finansowa dla Miasta Zambrów została sporządzona na lata 2023-2026. Prognoza na 2023 r. została sporządzona na podstawie danych zawartych w projekcie budżetu Miasta Zambrów na 2023 r. Prognozę na trzy kolejne lata sporządzono przy założeniu, że inflacja nie będzie rosła. Dochody majątkowe zaplanowane na 2023 r. zgodne są z projektem budżetu na 2023 r. i wynoszą 31.340.751,00 zł, składają się między innymi z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę dróg w rejonie ulicy Białostockiej w kwocie 4.319.051,09 zł., dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład na budowę ścieżki rowerowej Zambrów - Wygoda w kwocie 4.746.745,51 zł, na zagospodarowanie terenów przy ulicy Piłsudskiego oraz nad zalewem dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na kwotę 4.900.000,00 zł, budowę zewnętrznego basenu kąpielowego z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 8.010.000,00 zł, modernizację pływalni Delfin z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 4.950.000,00 zł. Wydatki majątkowe planuje się w 2023 r. w kwocie 33.710.890,31 zł i zostały opisane w uzasadnieniu do Projektu budżetu. Wydatki majątkowe w kolejnych latach będą zależały od dofinansowania z Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Programu "Polski Ład".

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Zambrów na lata 2023 – 2026. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.3.b

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że zostały zwaloryzowane stawki podatku od nieruchomości o 10%, z wyjątkiem gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, gdzie jest 5%. Zostały zwaloryzowane stawki podatku od środków transportowych o 5%. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia o 480zł i wyniesie 3490zł, natomiast od 1 lipca wzrośnie dodatkowo o 110zł, także łącznie kwota wyniesie 3600zł. W związku z tym w budżecie miasta zostały zaplanowane podwyżki dla wszystkich pracowników jednostek organizacyjnych i pracowników Urzędu, o kwotę 500zł brutto. Został poluzowany art. 242 ustawy o finansach publicznych dotyczący tzw. nadwyżki operacyjnej. W ubiegłych latach Regionalna Izba Obrachunkowa nie zatwierdzała projektu budżetu, jeśli wydatki bieżące były wyższe niż dochody, natomiast w tej chwili zostało to poluzowane. Szacuje się, że dochody budżetu Miasta Zambrów na 2023 r. stanowić będą kwotę 132.308.593,00 zł, z tego dochody bieżące - 100.967.842,00 zł, dochody majątkowe – 31.340.751,00 zł. Wydatki budżetu stanowić będą kwotę 145.612.637,51 zł, z tego wydatki bieżące w wysokości 110.582.193,51 zł, wydatki majątkowe w wysokości 35.050.444,00 zł. Deficyt budżetu w wysokości 13.304.044,51 zł, zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciąganych kredytów w rachunku bieżącym w kwocie 5.000.000,00 zł, oraz nadwyżką budżetu z lat ubiegłych w kwocie 8.041.235,51 zł. Nadwyżka ta składać się będzie z dotacji rozwojowej tytułem rekompensaty środków utraconych z podatku dochodowego od osób fizycznych. W dochodach bieżących nie zostały uwzględnione m.in. środki na pomoc obywatelom Ukrainy, dotacje celowe z budżetu państwa na stypendia i wyżywienie dzieci, dotacje celowe z zakresu celowego dot. zakresu pomocy społecznej, dotacje celowe z zakresu rodziny. Dochody te, zostaną przyjęte uchwałami do budżetu miasta w trakcie 2023 roku. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych tzw. PIT wynosić będą 16.859.704,00zł, kwota ta jest większa tylko o 108.555,00zł od roku 2022. Według obliczeń wykonanych przez Związek Miast Polskich w latach 2019-2023, ubytek podatku dochodowego wypłacanego miastom wynosi 20.340.824zł. Miasto Zambrów otrzymało rekompensatę w wysokości ponad 6 mln zł, ubytek wynosi 14.107.653zł. Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, zaplanowano na kwotę 1.394.813,00 zł, kwota ta jest wyższa o 531.190,00 zł w porównaniu do 2022 roku. Jeśli chodzi o subwencję ogólną, to miasto otrzymało 28.348.915zł, w tym subwencję wyrównawczą 9.506.699zł. Część oświatowa subwencji ogólnej dla naszego miasta wynosi 18.842.216,00 zł i wzrosła w porównaniu do roku 2022 o kwotę 1.864.539,00 zł. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że na remonty i inwestycje przeznaczone zostanie ponad 35 mln zł m.in. kapitalny remont ul. Łąkowej 700.000,00 zł, remont ul. Stokrotki 300.000,00 zł, remont orlików przy SP3 i SP4 całkowita wartość inwestycji 1.272.680,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 636.340,00 zł, remont szkół i przedszkoli 15 mln zł, co łącznie daje rekordową kwotę 52.327.124 zł. Kwoty te mogą się zmieniać diametralnie, ponieważ przed nami są jeszcze przetargi na tereny zielone oraz remont placówek oświatowych.  Jeśli chodzi o remont placówek oświatowych to Dyrektorzy Szkół przygotowali już dokumentację i kosztorysy, następnie wszystko będzie dokumentowane i zostanie ogłoszony przetarg. Natomiast na tereny zielone nie może zostać ogłoszony przetarg, ponieważ planowane jest odjęcie trzeciego etapu dotyczącego ul. Polowej. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że dochody zostały naciągnięte do granic możliwości. Jeśli chodzi o sprzedaż mienia, to zaplanowana jest duża kwota za sprzedaż dwóch działek na terenach inwestycyjnych, na które jest już oferent. Zaplanowana jest również działka n ul. Spacerowej, na którą także jest oferent. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zaznaczył, że jeśli radni wnioskować będą o wprowadzenie nowej pozycji lub zwiększenie pozycji zapisanej w budżecie, to jednocześnie należy wskazać źródło pokrycia. Na sytuację budżetową miasta wpływ będą miały dwa przetargi, ponieważ nie wiadomo jakie będą ostatecznie kwoty. Istnieją obawy względem inwestycji  remontów szkół i przedszkoli, że cena może być wyższa niż zaplanowane 15 mln zł, nie są znane również koszty utrzymania jednostek organizacyjnych. Rząd planuje podjąć uchwałę, żeby waloryzować wszystkie umowy, które do tej pory funkcjonują z wykonawcami o przynajmniej średni stopień inflacji. Nadwyżka budżetowa oraz deficyt będą sprawą płynną, można to zaobserwować na przykładzie budowy otwartej pływalni. Planowane było przerobienie w tym roku około 4 mln zł na tą inwestycję, jednak przerobiony zostanie prawdopodobnie tylko 1mln zł. Przetarg na tereny zielone również przejdzie na przyszły rok. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że część wniosków radnych została przyjęta, a część nie. Wnioski bardziej strategiczne jak remont placówek oświatowych lub remont ul. Łąkowej i Stokrotki  zostały uwzględnione. Zapisane zostały również dwie dotacje dla szpitala jedna na kwotę 200 tys. zł na dokumentację techniczną, a druga w wysokości 150 tys. zł. na rehabilitację. Z przykrością, ale nie został uwzględniony wniosek na rehabilitację po COVID-19, jednak istnieje możliwość, że w przyszłości znajdą się na nią środki. W rezerwowych inwestycjach zapisane są wnioski dotyczące ścieżki rowerowej do McDonalda, a drugi na rondo na ul. Ostrowskiej.

Radna p. Grażyna Wyszyńska wyraziła radość, że Burmistrz Miasta dał nadzieje na znalezienie środków na rehabilitację po COVID-19, ponieważ mieszkańcy miasta byli z niej bardzo zadowoleni.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że jest  to potrzeba, jednak nie było wolnych środków.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że pomimo braku posiłków jest zainteresowanie rehabilitacją.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że są posiłki.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że bez obiadów również będzie zainteresowanie, ponieważ są  liczne zabiegi, gimnastyka specjalistyczna oraz ćwiczenia oddechowe.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że w Domu Seniora także jest rehabilitacja i masaże.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że też jest duże zainteresowanie.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak powiadomił, że w Stowarzyszeniu Szansa również są zabiegi.

Radna p. Grażyna Wyszyńska odpowiedziała, że są płatne.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że uczestnicy Stowarzyszenia mają zabiegi w ramach członkostwa. Poinformował, że deklaracja odnośnie rehabilitacji po COVID-19 jest daleko idąca, ponieważ jest wiele znaków zapytania.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji odnośnie poczekalni. Zapytała, czy Burmistrz Miasta porozumiał się w tej sprawie z Wójtem.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że Wójt nie jest zainteresowany współpracą w tym temacie.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że Wójt nie wyraża chęci przekazania środków ani do szpitala ani do poczekalni.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, dotyczącej porozumienia miasta i gminy względem wybrania wspólnego wariantu obwodnicy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że każdy został przy swoim stanowisku.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy istnieje ryzyko że zostaną zabrane środki.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak stwierdził, że dokumenty „pójdą pod stół” i sprawa obwodnicy zostanie zapomniana.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że obwodnica będzie, a ostateczną decyzje odnośnie przebiegu podejmie Minister. Po debacie były wnioski, aby gmina porozumiała się z miastem i wybrały razem wspólny wariant. Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że odbyły się dwa spotkania na których oznajmił, że ustępuje z wariantu 4, a gmina ustąpi z wariantu 2 i wspólnie zostanie przyjęty wariant 3, ale gmina poinformowała że nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem i każdy został przy swoim stanowisku.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że jakieś koszty muszą być.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy ostateczna decyzja podjęta przez Ministra będzie decyzją pozytywną.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że tak. Poinformował, że są opinie ogrodów działkowych, mieszkańców Długoborza oraz opinia Burmistrza i Wójta.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że będzie sterta papierów, której nikt nie będzie chciał czytać i obwodnica będzie czekać kolejne 20 lat.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy nie ma ryzyka że stracone zostaną środki.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że nie. Poinformował, ze jest harmonogram i w drugim kwartale 2023 roku musi zapaść decyzja środowiskowa, która jest najważniejsza, ponieważ przy niej mogą iść jeszcze protesty.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak stwierdził, że jest to daleka droga.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że decyzja środowiskowa jest najistotniejsza. Oznajmił, że nie prawdą jest iż wariant 2 obwodnicy go obciąża. Wójt Gminy Zambrów wydawał długo decyzję, ponieważ obawiał się nacisku i protestów mieszkańców Woli Zambrowskiej, ale żeby wydał decyzję to byłoby już budowane. Nie ma pewności, czy utrzymałoby się w mocy prawnej u Wojewody pomimo protestów mieszkańców, dlatego też ważne, aby niepokoje społeczne załagodzić.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poinformował, że są to ciężkie decyzje zarówno dla Burmistrza jak i Wójta, zwłaszcza że jesteśmy przed wyborami.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że powinno zwyciężyć dobro ogólne mieszkańców.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie jaki wybór byłby najlepszy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że nie ma dobrego rozwiązania. Oznajmił, że dla miasta zgodzi się na każdy przebieg, żeby tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Dodał, że najprawdopodobniej przejdzie wariant 2.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy Wójt chciałby wariant 2.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że tak.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że wybrany zostanie wariant 2.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poinformował, że nie jest to dobre dla miasta.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak odpowiedział, że wspomniany wariant jest krótki.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest to niedobre dla działkowców.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, jaki jest sens obwodnicy miasta, która miałaby iść w centrum.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że są mniejsze koszty.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że pójdzie wariant 3 i cały Długobórz będzie protestował.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak oznajmił, że miasto ma więcej mieszkańców.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że nie da się wszystkim dogodzić i zawsze będzie komuś źle.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, czy są jeszcze pytania względem budżetu miasta.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że zadania opisane w budżecie są wykonywane.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak oznajmił, że stare zadania są odkładane i na poczet ich wchodzą nowe.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że rodzice dojeżdżających dzieci do łomżyńskich i mazowieckich szkół niepokoją się względem poczekalni.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak oznajmił, że gminne dzieci także korzystają z komunikacji.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że rozbierane są wiaty.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że będzie nowa budowa. Poinformował, że złożył jedyną deklarację odnośnie rehabilitacji po COVID-19 i więcej ich nie da.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak zaproponował radnej p. Grażynie Wyszyńskiej, aby złożyła formalny wniosek, żeby zabrać trochę środków z MOKu.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy byłaby możliwość poczekania z remontem MOKu.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że jest 9 mln zł i dalej będziemy czekać na Polski Ład. Poinformował, że budżet MOKu jest najbardziej podcięty i nie zostały w pełni uwzględnione wnioski RIHu oraz Orkiestry Dętej.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o podanie kwot na RIH i orkiestrę.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że mówił o całej kwocie jaką dostaje Dyrektor MOKu. Oznajmił, że 9 mln zł jest na remonty, ponieważ MOK już się dusi. Jest duże zainteresowanie młodzieży przeróżnymi kołami jakie są w MOKu, brakuje sal na zajęcia. Rozbudowa przewidziana jest do biblioteki, zaplanowane jest też zrobienie z przodu kawiarni na świeżym powietrzu. Na Regionalną Izbę Historyczną przewidziane jest 72 tys. zł., na zakup księgozbioru 30 tys. zł, a na orkiestrę 211 tys. zł Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że powyższe kwoty zostały podcięte.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że oprócz dotacji z miasta na zakup księgozbioru, przekazywane są również środki z Ministerstwa Kultury.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że przedstawił jakie były składane wnioski oraz jakie kwoty zostały przekazane.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że Dyrektor MOKu przyzwyczajona jest do faktu, że zawsze otrzymuje mniej środków niż wnioskowała. Oznajmił, że miasto będzie miało długi.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że w ubiegłym roku również były długi.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że teraz będą wyższe.

Skarbnik Miasta Zambrów p. Anna Sadowska Piętak poinformowała, że długi będą w rachunku bieżącym. Dodała, że zapowiada się nadwyżka budżetowa.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że nadwyżka przejdzie na przyszły rok.

Skarbnik Miasta p. Anna Sadowska Piętak oznajmiła, że może pod koniec roku wykorzystany zostanie kredyt, jak inwestycje będą zrealizowane.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poinformował, że są jeszcze działki.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak odpowiedział, że nie ma ziemi.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest pod Długoborzem.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, gdzie zostaną przeniesione ogródki.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że udzieli wszelkich informacji w odpowiednim czasie.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, czy w takim przypadku oddaje się teren w ręce działkowców.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że jest to skomplikowany temat.

Radny p. Ryszard Kaźmierczak poinformował, że ogródki podlegają pod Warszawę.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że jest to wieczyste użytkowanie, a jest tak dlatego, że nie chcą zarządzać samodzielnie.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak stwierdził, że może prawnie jest im tak lepiej.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że prawnie płacą 33% składek.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał jakie mają zyski.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że żadne.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu miasta Zambrów na 2023 rok. Komisja w głosowaniu jawnym, 3 głosami za, przy 1 wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

W związku z wyczerpaniem wszystkich punktów objętych porządkiem posiedzenia Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak podziękował za udział i zamknął posiedzenie komisji.

 

    Protokołowała                                        Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej

 Aleksandra Zaleska                                                                Łukasz Miszak


Lista obecności:

1. Łukasz Miszak

2. Kamil Kowalczyk

3. Ryszard Kaźmierczak

4. Grażyna Wyszyńska


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Anna Skarzyńska

Data wytworzenia:
24 lip 2023

Osoba dodająca informacje

Anna Skarzyńska

Data publikacji:
24 lip 2023, godz. 13:31

Osoba aktualizująca informacje

Anna Skarzyńska

Data aktualizacji:
24 lip 2023, godz. 13:31