Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miasta Zambrów

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr 31/22

P r o t o k ó ł  Nr 31/22

posiedzenia Komisji Kultury i Oświaty Rady Miasta Zambrów odbytego w dniu 18.10.2022 r.
w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów p. 214 w godzinach 14:00 – 15:15.

 

W posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

  1. 6 - ciu członków Komisji                                          - wg załączonej listy obecności
  2. Burmistrz Miasta Zambrów                                      - p. Kazimierz Dąbrowski
  3. Dyrektor MOK                                                          -p. Marta Konopka
  4. Inspektor do Spraw Oświaty                                      -p. Beata Bernatowicz

                     

Porządek posiedzenia:

 

  1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Zapoznanie z programem pracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie na sezon kulturalny 2022/2023.
  4. Informacja o ilości uczniów oraz nauczycieli w szkołach podstawowych oraz miejskich przedszkolach z uwzględnieniem uczniów i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  5. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych z uwzględnieniem organizacji i funkcjonowania pomocy pedagogiczno – psychologicznej w roku szkolnym 2021/2022.
  6. Opinia Komisji dotycząca projektów uchwał w sprawie:
    1. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości;
    2. określenia stawek podatku od środków transportowych;
    3. przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Zambrów na lata 2022 – 2032.
  7. Sprawy różne.

 

Posiedzenie otworzyła i prowadziła Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek. Powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości wymienionych na wstępie protokołu. Stwierdziła prawomocność posiedzenia i poinformowała, że uczestniczy w nim sześciu członków Komisji.

Ad. 1.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek odczytała proponowany porządek posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek uznała, iż proponowany porządek posiedzenia  jest przyjęty.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Ad. 2.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek zapytała, czy są uwagi do protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem uwag, Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poddała pod głosowanie protokół poprzedniego posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących przyjęła protokół poprzedniego posiedzenia Komisji.

Ad.3.

Wprowadzenia do tematu dokonała Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty p. Wioletta Walasek. Stwierdziła, że przyszły rok kulturalny będzie bardzo bogaty.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że wiele zadań przed MOKiem, jednak prawda jest taka, że realizacja będzie możliwa, jeśli będą na to pieniądze. Zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, jaki wpływ na działalność MOKu w Zambrowie ma analiza i ocena istniejącej sytuacji kulturalnej w poszczególnych miastach, stan bazy, wyposażenie i kadra pod kątem rozszerzenia działalności i zaspokojenia potrzeb kulturalnych środowiska.

Dyrektor MOKu w Zambrowie p. Marta Konopka odpowiedziała, że Dyrektorzy jednostek kulturalnych spotykają się i wymieniają poglądami, co niestety w okresie pandemii było utrudnione. Poinformowała, że otrzymała zaproszenie do nowej siedziby Miejskiej Biblioteki w Ostrowi i wtedy również będzie mogła m.in. zobaczyć czym dysponują. Szeroka współpraca prowadzona jest z Białymstokiem, czyli Podlaskim Instytutem Kultury. Zambrowscy laureaci często wyjeżdżają do Białegostoku i reprezentują  nasze miasto. Rozszerzana jest współpraca z poszczególnymi jednostkami kulturalnymi, mamy już półfinały wojewódzkie w muzyce rockowej. Przed pandemią COVID-19 współpracowaliśmy z PIKiem i odbyła się Podlaska Oktawa Kultur. Nasze grupy prezentowały się również w Wysokiem Mazowieckiem, tak samo Teatr Form Różnych wyjeżdżał w tourne, Teatr Eksperymentalny oraz. Teatr Młodego Aktora. Dyrektor MOKu p. Marta Konopka poinformowała, że na tym polega współpraca, czyli na rozszerzaniu  działalności.

Radna p. Barbara Reinke poinformowała, że podczas udziału w Onkomarszu została mile zaskoczona, przez mieszkańców jednej z  miejscowości. Podczas wędrówki przy granicy ukraińsko-polskiej w małej mieścinie usłyszała pod adresem MOKu same pochwały, m.in. że ściągają pomysły od nas, oraz że jest on fantastycznie  zarządzany. Radna p. Barbara Reinke poinformowała, że MOK jest znany w Polsce.

Dyrektor MOK p. Marta Konopka poinformowała, że była to miejscowość Przasnysz.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, czy współpraca MOKu odbywa się również ze środkami gminnymi np. Szumowo, Zambrów i Kołaki.

Dyrektor MOK p. Marta Konopka odpowiedziała, że tak. Dodała,  że w niektórych eventach biorą czynny udział, są również przypadki kiedy to my pokazujemy swój dorobek kulturalny.

Radna p. Barbara Laszuk stwierdziła, że nie jest to raczej analiza, tylko współpraca oraz wymiana doświadczeń i utrzymywanie dobrych stosunków sąsiedzkich.

Radna p. Grażyna Wyszyńska potwierdziła opinię radnej p. Barbary Laszuk, że program corocznie jest coraz bogatszy, życzyć sobie można tylko żeby były środki umożliwiające wykonanie zaplanowanych zadań. Poinformowała, że ubolewa nad tym, że nie posiada wystarczająco dużo czasu, aby móc skorzystać z niektórych form.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że młodzi mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z usług dostępnych w MOKu.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że każda grupa wiekowa w naszym mieście ma ofertę zaadresowaną do siebie.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski stwierdził, że oferta jest bogata, również finansowo. Poinformował, że Dyrektor MOKu p. Marta Konopka zawsze proponuje bardzo szeroki wachlarz wszystkim mieszkańcom, niestety zaproponowany program będzie musiał być zweryfikowany pod kątem finansowym.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że zawsze pieniądze wydane na kulturę, są dobrze wydanymi pieniędzmi, chociażby ze względu na dobrze przygotowaną młodzież, która świetnie prezentuje się w wieku dorosłym.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że rok 2022 był wyjątkowy, ponieważ posiadaliśmy 1 mln zł na wolne środki z wysokiej wyszczepialności m.in. na koncerty i eventy. W przyszłym roku nie będzie już takich rzeczy.

Dyrektor MOK p. Marta Konopka oznajmiła, że koncerty będą się odbywały, tylko że w okrojonej formie, w granicach budżetu. Poinformowała, że powstał już zespół pieśni i tańca Zambrowskie Kukułeczki, jest już 14 par sześciolatków plus dodatkowo 18 osób jeszcze niezagospodarowanych, które przydzielone zostaną do chóru i baletu. Rozpoczęta została współpraca z zespołem pieśni i tańca „Kurpie Zielone”,  Pani choreograf będzie przyjeżdżała dwa razy w miesiącu i zapoznawała z tematem naszego kierownika.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zwrócił się z prośbą, o udzielnie informacji, kto jest kierownikiem.

Dyrektor MOK p. Marta Konopka odpowiedziała, że p. Marcin Tomkiel, który założył zambrowski Stars, ma on duże doświadczenie oraz wspaniały kontakt z dziećmi i rodzicami.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek wyraziła nadzieję, że wszystkie zaplanowane zadania MOKu zostaną zrealizowane i żaden z punktów nie będzie musiał zostać pominięty.

Dyrektor MOK p. Marta Konopka podziękowała oraz  zaprosiła członków komisji na inaugurację sezonu kulturalnego, która odbędzie się 26 listopada.

( Informację dołączono do protokołu.)

Ad.4.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek zaproponowała, aby pkt 4 i 5 zostały omówione razem.

Radna p. Barbara Laszuk w związku z podaną liczbą uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy tylko tyle dzieci zgłosiło się do szkół.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz odpowiedziała, że tak.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy czytając oddział, można rozumieć że jest to jedna klasa. W związku z czym zapytała, czy w SP3 dziewięcioro dzieci należy do jednej klasy integracyjnej.

Specjalista do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz odpowiedziała, że często dzieci z orzeczeniem uczą się w klasach ogólnodostępnych, ponieważ nie każde dziecko musi być w klasie integracyjnej, czasami może to być lekki stopień upośledzenia i dziecko doskonale sobie radzi w ogólnodostępnej klasie. Dla takiego ucznia, jest wtedy oddzielny specjalny program.

Radna p. Barbara Laszuk stwierdziła, że przedłożona informacja jest nieczytelna, ponieważ jeśli jest orzeczenie o niepełnosprawności i jest jeden oddział, to można zrozumieć, że te dziewięcioro dzieci należy do jednej klasy.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz odpowiedziała, że są to dzieci w różnych poziomach od klasy pierwszej do ósmej, dlatego też są różne klasy integracyjne.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że aby powstała klasa integracyjna w jednym poziomie, musiałoby być minimum troje dzieci, a nie zawsze tak jest. Oznajmiła, że prowadzi lekcje w klasach, gdzie przykładowo jest jeden uczeń z zespołem Aspergera i ma on nauczyciela wspomagającego, dlatego też nie ma potrzeby tworzenia klasy integracyjnej w takim przypadku. Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że takie sytuacje zdarzają się również w 7 i 8 klasie, szczególnie dzieci autystyczne mają nauczyciela wspomagającego i klasa nie jest wtedy integracyjna.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że często takie rzeczy ujawniają się w trakcie roku szkolnego i takie dziecko nie może być przenoszone do klasy integracyjnej, tylko w klasie ogólnodostępnej tworzona jest współpraca z nauczycielem wspomagającym.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, kto podejmuje decyzje w takim przypadku.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz odpowiedziała, że Dyrektor Szkoły.

Radna p. Barbara Laszuk stwierdziła, że z dyskusji powyżej nasuwa się wniosek, że nie wszystkie dzieci z orzeczeniem trafiają do oddziału integracyjnego.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że są przypadki kiedy dziecko w trakcie roku szkolnego zostało przebadane i stwierdzono u niego spektrum autyzmu, bądź Aspergera i wtedy klasa integracyjna nie może się utworzyć i przydzielany jest nauczyciel wspomagający, który pracuje z tym dzieckiem.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz poinformowała, że w klasie integracyjnej jest określona ilość dzieci z orzeczeniem i nie może być mniej ani więcej.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że czasami rodzice za późno się zgłaszają, ponieważ Dyrektor Szkoły w projekcie organizacyjnym nie planuje utworzenia klasy lub planuje tylko jedną i później w trakcie roku szkolnego rodzice występują z wnioskiem, aby przydzielić nauczyciela wspomagającego. Niestety z roku na rok rośnie liczba dzieci z różnymi upośledzeniami, nie tylko w szkołach, ale również w przedszkolach.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że orzeczenie nie zawsze wiąże się z niepełnosprawnością intelektualną. Poinformowała, że ma dwóch uczniów, z których jeden jest niedowidzący, a drugi ma niedosłuch obustronny i nie ma potrzeby przydzielania ich do klasy integracyjnej.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że jeśli czyta się przedłożoną informacje wprost, to można wyciągnąć takie wnioski.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że klas integracyjnych jest coraz więcej, ale dzieci te otoczone są opieką.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że dzieci z pewnością czują pomoc i współpracę.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy pomoc psychologiczna jest na ten moment wystarczająca, ponieważ czuje przekonanie, że przydałoby się więcej z uwagi na fakt, iż problemów psychologicznych i depresji wśród dzieci jest coraz więcej, zdarzają się nawet cięcia. Niektóre przypadki są bardzo dramatyczne, może w przyszłości byłaby szansa, żeby zwiększyć pomoc psychologiczną.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz poinformowała, że jeśli Dyrektorzy Szkół zgłaszają zapotrzebowanie to Burmistrz nie odmawia.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy jeśli wynikłaby potrzeba to jest taka możliwość, ponieważ w SP5 jest bardzo dobra psycholog, która już nie wyrabia.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy przedłożona informacja przekazana została przez Dyrektorów Szkół na prośbę Inspektor do Spraw Oświaty p. Beaty Bernatowicz.

Inspektor do Spraw Oświaty p. Beata Bernatowicz odpowiedziała, że wynikło to z planu pracy Komisji. Odnosząc się do słów radnej p. Grażyny Wyszyńskiej dotyczących zwiększenia pomocy psychologicznej, poinformowała że czytając informacje przedstawione przez Dyrektorów Szkół nie odniosła wrażenia, aby było źle.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że jest na pewno lepiej.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że Dyrektorzy Szkół nie podzielają stanowiska radnej p. Grażyny Wyszyńskiej, ponieważ żaden Dyrektor nie napisał, że brakuje mu psychologów.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że żaden Dyrektor nie napisał, aby czegoś brakowało. Dodała, że w informacji nie chodziło o wykazanie braków, tylko o pokazanie istniejącej sytuacji.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że braki wynikają z określonej sytuacji.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że obserwuje taka potrzebę, ponieważ jeśli w SP5 i prawdopodobnie w pozostałych szkołach również, było 5 godzin dla psychologa, a w tej chwili jest to etat lub ¾, to możemy mówić o poprawie. Poinformowała, że jako wychowawca obserwuje sytuacje, gdzie psycholog nie jest pewna, czy znajdzie miejsce dla ucznia, ponieważ zapotrzebowanie jest duże. Nie znaczy to, że trzeba zwiększyć pomoc natychmiastowo, ale obserwować zapotrzebowanie, które z pewnością będzie coraz większe, tak jak orzeczeń o niepełnosprawności jest więcej, a za tym w każdym orzeczeniu jest zalecenie poradni, objęcia pomocą pedagogiczno-psychologiczną. Jeżeli będzie więcej orzeczeń, to z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że dużą rolę odgrywają Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli, ponieważ to oni mają największą możliwość wnikania w to czy brakuje im personelu, czy nie.

Radna p. Grażyna Wyszyńska ad vocem przypomniała swój pierwszy wniosek o dodatkowe godziny, wtedy Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski potwierdził, że Dyrektorzy Szkół również zgłaszają taką potrzebę, także wniosek nie był nieuzasadniony.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że godziny zostały zwiększone i teraz oczekujemy efektów pracy psychologów.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że miała ucznia, który przeżył rozwód rodziców. Chłopiec był bardzo wycofany i izolujący się, demonstrował zachowanie długimi włosami. Na forum klasy głosił, że regulaminy w szkole są niepotrzebne, bo może robić co chce. W chwili obecnej chłopiec nawiązuje kontakty z kolegami nie izoluje się, zmienił fryzurę i chętnie rozmawia ze szkolnym psychologiem. Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że nie wszystkim od razu da się pomóc, ale efekty są.

(Informację dołączono do protokołu.)

Ad.6.a

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że jednocześnie omówi stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. Ministerstwo Finansów co roku przedstawia nam maksymalne stawki podatków. Poinformował, że wszystkie stawki podatków zostały podniesione o 10,5%. Pod uwagę brane były dwie najistotniejsze grupy tj. budynki mieszkalne oraz budynki związane z działalnością gospodarczą. Stawka w 2022 roku liczyła 25,74zł. za m2 powierzchni użytkowej, natomiast w 2023 roku wynosić będzie 28,78zł., co znaczy że wzrost wynosi 3,04zł. Natomiast stawka miasta w tym dziale wynosiła 21,88zł. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że były  dwie możliwości podwyżki, jedna z nich wynosi 10% to by dało 2,18zł. Natomiast podwyżka, która będzie proponowana Wysokiej Radzie wynosi 5%, również jeśli chodzi o podatek od środków transportowych. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne stawka Ministerstwa wynosiła 89gr., a na 2023 r. jest pełna złotówka, różnica wynosi 11gr.. Stawka miasta w tym temacie wynosiła 76gr, analizując podwyżkę 5% to wyniosłoby tylko 3gr, natomiast 10% wyniosłoby 6 gr, co przy powierzchni mieszkania 45m2 daje 3,15 zł za m2. Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zaproponował, żeby podnieść podatek związany z działalnością gospodarczą o 5%, tak samo w przypadku podatku od środków transportowych, natomiast pozostałe pozycje 10%. W innych miastach stawki podatku od budynków mieszkalnych wynosiły w Kolnie 0,80/m2, Łomża 0,78/m2, Suwałki 0,80/m2, Zambrów 0,76/m2, jest to stan na 1 października. Jeśli chodzi o budynki związane z działalnością gospodarczą to w Kolnie jest 22,80zł, Łomża 22,69zł, Suwałki 24,51zł, Zambrów 21,88zł. Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w Wysokiem Mazowiecku stawka wynosi 15zł dodał, że gdyby w Zambrowie była Mlekovita to również stawki byłyby na podobnym poziomie. Oznajmił, że w  poszczególnych pozycjach przedstawia się to następująco: budynki mieszkalne jest 8gr., budynki związane z działalnością gospodarczą 1,09zł., budynki związane ze świadczeniem zdrowotnym 50gr., budynki pozostałe 75 gr., grunty związane z działalnością gospodarczą 4gr., grunty pozostałe 5gr.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy  jest to wzrost 10%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział że tak, oprócz pozycji 2, budynki związane z prowadzeniem działalności 5%, a reszta 10%.

Rada p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie dlaczego 5%, a nie 10%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że byłoby to za duże obciążenie, ponieważ jakby było 10% to dałoby 2,18zł i byłaby to znacząca podwyżka. Trzeba pamiętać, że jest to od m2 powierzchni danej działalności.

Radna p. Grażyna Wyszyńska wspomniała o szpitalu.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że szpital związany jest z działalnością służby zdrowia. 

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że lekarze mają się dosyć dobrze.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że nie będziemy dzielić.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że lekarze są w podpunkcie d.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że są oni związani z działalnością gospodarczą.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że lekarze związani są z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale można by ich przenieść do pozycji 2.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poparła słowa radnej p. Grażyny Wyszyńskiej dotyczące dobrej sytuacji lekarzy, jednocześnie zaznaczyła, że każda podwyżka dla nich odbije się na pacjentach, którzy płacą za wizytę.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że wizyty są bezpłatne.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że nie przełoży się to pacjentów, ponieważ wizyty są w ramach funduszu.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że dotyczy to lekarzy posiadających prywatne gabinety.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek oznajmiła, że w mieście jest więcej prywatnych gabinetów.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, ile jest prywatnych gabinetów w mieście.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że w mieście jest kilka gabinetów prywatnych.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że prywatne gabinety są w podpunkcie b – związane z działalnością gospodarczą.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jeśli optyk wynajmuje gabinet w przychodni na ul. Fabrycznej, to płaci on tylko czynsz, a podatek płacą właściciele.

Radna p. Barbara Laszuk zapytała, czy optyk nie jest przychodni.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że przychodnia na ul. Fabrycznej ma sześciu lub siedmiu współwłaścicieli lekarzy i oni płacą podatek. Jeśli wynajmują okuliście gabinet, to okulista płaci dzierżawę i może się ona przełożyć na wysokość świadczonej usługi.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że dotyczy to np. stomatologów i ginekologów. W mieście są dwa dosyć duże centra medyczne, przykładowo na ul. Magazynowej, który posiada szeroki wachlarz usług.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że ceny zostaną podniesione w związku z inflacją.

Radna p. Barbara Reinke poinformowała, że stomatolodzy rzadko przyjmują na kasę chorych, większość pracuje prywatnie.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że stomatolodzy często tłumaczą, że założą lepszą plombę za którą trzeba zapłacić tyle, co za wizytę prywatną.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że byłaby za tym, aby podnieść 10%.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poparła zdanie radnej p. Grażyny Wyszyńskiej.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że w ubiegłym roku proponowała podwyżki Burmistrzowi Miasta.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że myślała wtedy, że chodzi o szpital.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że szpital jest w podpunkcie d.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zaznaczyła, że lekarze płacą mniej za m2 niż ludzie, którzy mają obok domu budynek gospodarczy, w którym trzymają  węgiel lub samochód i nie mają z tego zysku.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że za garaże jest 8,12m2  i jest do podpunkt d.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że większa stawka jest za garaż, w którym trzeba schować drewno, węgiel lub samochód niż za dom. Służba zdrowia ma się dobrze, dlatego też można by zwiększyć im stawkę.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek oznajmiła, że jeśli podwyższona zostanie stawka, to my jako pacjenci za to zapłacimy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że jeśli podwyższona zostanie stawka podatku od środków transportowych, to następstwem tego będzie również wyższa cena biletów.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że wszystkie gabinety lekarskie są w pozycji nr 4, czyli budynki związane ze świadczeniami zdrowotnymi, a jeśli ktoś ma optyka to płaci z pozycji działalności gospodarczej.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że z powodzeniem podwyżka mogłaby wynosić 10%.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że ma wątpliwości związane z wysokością stawki podatku za garaże tj. 8,12zł, a budynkami związanymi z działalnością służby zdrowia tj. 4,90zł.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zaproponowała, aby zamienić te dwie pozycje.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że lepiej nie modyfikować stawek.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że jeżeli jest możliwość obniżenia stawek mieszkańcom, którzy nie mają  dochodu z tytułu posiadania budynku, to należałaby to zrobić.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, z czego wynika stawka 8,12zł.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że są to stawki urzędowe „od-do”.

Radna p. Barbara Laszuk zapytała, czy jest możliwość obniżenia tych stawek.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że jest taka możliwość.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zapytał o jakim podpunkcie jest mowa.

Radna p. Barbara Laszuk odpowiedziała, że pkt 2 ppkt. e.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że chodzi o budynki gospodarcze, które są usytuowane przy domach i nie ma tam działalności gospodarczej.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że stawka 5% pokutuje od poprzednich uchwał.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że dochody lekarzy zmieniły się na przestrzeni lat.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że radni z innych komisji mogą mieć odmienne zdanie w tej kwestii.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że uzasadnienie jest ważne, ponieważ mieszkańcy którzy przy domu posiadają budynek gospodarczy, w którym przechowują opał lub auto  płacą za niego dwa razy więcej, niż za budynki gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza i świadczenia zdrowotne, które z tego tytułu otrzymują duże dochody.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że podwyżka 5% skutkuje 50gr. w tym punkcie, natomiast gdyby było 10% to by skutkowało 90gr.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest to decyzja komisji, do której odniesienie się na sesji.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że proponowałaby tą podwyżkę.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, ile zwiększa się podatek budynków mieszkalnych.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że  9gr na m2.

Radny p. Zbigniew Kulesza zaproponował, aby nie zmienić stawek podatku. Jednocześnie zwrócił się z prośbą do Burmistrza Miasta, aby przygotował na Komisję Rozwoju dane, jaką kwotą skutkowałaby podwyżka 10% w punkcie d.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że podwyżka 10% daje dwa razy więcej.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że miasto potrzebuje pieniędzy i są ludzie, którzy je maja.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski zaproponował, aby komisja złożyła wniosek o zamianę pozycji czwartej z piątą.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że składa taki wniosek.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że jest znacząca różnica między tymi dwoma punktami.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że podwyżka nie musi wynosić 10%, może to być na przykład  9%.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zaproponowała, aby odwrócić te dwa punkty i odciążyć mieszkańców, ponieważ czasami dwoje emerytów pozostaje w domu i nie pozbędą się budynku.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że muszą płacić za budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że płacą więcej za budynek niż za dom.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że budynków związanych ze świadczeniami zdrowotnymi jest niewiele i są to groszowe sprawy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, ile jest takich budynków w mieście.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że stawka za budynki związane ze świadczeniami zdrowotnymi wzrośnie o 16 tys. zł.

Radna p. Barbara Laszuk stwierdziła, że to niewiele.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że jeśli będzie 10% to wzrośnie o 32 tys. zł.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w pozycji budynki pozostałe  było 599tys. zł, a po podwyżkach będzie 659 tys. zł.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że jeśli pozycje zostaną odwrócone, to powstanie deficyt. Zaproponował, aby w punkcie d było 10%, a nie 5%.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że wnioskowałaby żeby 5% było przy budynkach gospodarczych.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że przy budynkach jest 5%.

Radna p. Grażyna Wyszyńska odpowiedziała, że przy budynkach jest 10%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że podniesienie stawki do 10% budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych niewiele da.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że w tej pozycji jest 10%, a 5% jest tylko przy prowadzeniu działalności.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że jest 5%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że aby zrekompensować budynki udzielające świadczeń zdrowotnych trzeba by zrobić 20%.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że jeśli nastąpi zmiana, to zrobi się duża luka.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że członkowie komisji  nie brali pod uwagę ilości tych budynków.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie o jakiej powierzchni użytkowej jest mowa.

Radny p. Zbigniew Kulesza zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, jaka będzie kwota przy podwyżce 20%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że przy 10% jest 16 tys. zł. Poinformował, że kwota 659 tys. zł jest przy 10% i jest to wzrost o 129 tys. zł.. Natomiast przy pozycji 4 wzrost wynosi  3 tys. zł, ponieważ tego jest mało.

Radny p. Zbigniew Kulesza oznajmił, że jeśli stawka zostanie podniesiona na 20%, to będzie 6 tys. zł.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest to decyzja komisji.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że jeśli stawka zostanie podniesiona, to będzie więcej środków w budżecie.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że stawka jest na poziomie 10%.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że miasto niewiele zyska tą podwyżką.

Radny p. Zbigniew Kulesza zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy w środkach transportowych jest 10%.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że 5%. Poinformował, że ciężarówka o masie powyżej 3,5t do 5,5t  będzie 28zł są to dwa podmioty, ciężarówka powyżej 5,5t do 9t 28 zł i są to trzy podmioty, samochody ciężarowe od 9t to 12t to 56 zł i są to również trzy podmioty. Samochody ciężarowe od 12t na dwie osie to 79zł i jest to pięć podmiotów, ciężarówki od 12t na 3 osie to 116zł i jest to jeden podmiot, ciężarówki na 4 osie to 159 zł i są to dwa podmioty, ciągniki samobieżne o powierzchni 36t na dwie osie z zawieszeniem pneumatycznym to 109 zł, od 7 do 12 ton to 43 zł, od 12 do 26 ton na dwie osie to 43 zł, od 26 do 36 ton na trzy osie z zawieszeniem pneumatycznym to 85zł. Jeśli chodzi o autobusy to autobus, który ma mniej niż 22 miejsca, a są dwa takie autobusy, to wzrost wynosi 66zł, jeśli ilość jest równa lub wyższa niż 22 miejsca, a jest takich autobusów 33, to wzrost wynosi 98 zł.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy NOVA płaci podatki w naszym mieście.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że jeśli autobus jest zarejestrowany w mieście to powinien płacić.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że jeśli chodzi o podatek od  środków transportowych, to właściciele będą musieli sobie z tym poradzić. Poinformowała, że chciałaby się skupić na podatku od budynków mieszkalnych, ponieważ 84gr od m2  powierzchni użytkowej, wzrośnie o 8gr i przy mieszkaniu 70m2 daje to 5,60zł.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że przykładowo mówił o mieszkaniu 45m2.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że stawka za budynek gospodarczy jest dla właścicieli znacząca, ponieważ jest dziesięciokrotnie wyższa niż za budynek mieszkalny.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, ile wzrosło na metrze przy pozostałych budynkach.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że pozostałe budynki wzrosły 74gr i jest to od m2.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała , że budynki gospodarcze zazwyczaj mają sporą powierzchnię.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że budynki gospodarcze mają maksymalnie 30 m2, a garaże około 15m2/20m2.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że jest duża dysproporcja między stawką za garaże, a budynkiem mieszkalnym.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że można dokonać przesunięć w przedziale.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że obniżenie stawek skutkować będzie subwencją.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że w poprzednich kadencjach również przerabiane były tematy podatku od nieruchomości, gdzie był dylemat czy 30% czy 20%. Poinformował, że lepszym wyborem jest podniesienie podatku w mniejszej ilości co roku, niżeli raz na kilka lat i o znaczącą kwotę.

Radna p. Barbara Laszuk oznajmiła, że trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania w jakich  obecnie żyjemy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że działa to w dwie strony. Oznajmiła, że kiedyś nie było takiej inflacji.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że zgadza się z tym iż 8 gr. na powierzchni mieszkania to nie dużo, jednak zaraz będzie podwyżka śmieci i wiele innych rzeczy.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Komisja w głosowaniu jawnym, 5 głosami za przy 1 wstrzymującym, pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych. Komisja w głosowaniu jawnym, 5 głosami za przy 1 wstrzymującym, pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.4.c

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że Strategia Rozwoju Miasta jest dokumentem obligatoryjnym, który może usprawnić zarządzanie miastem i pozyskiwanie środków zewnętrznych np. unijnych. Zdarzały się sytuacje, kiedy podczas składania wniosku padało pytanie, czy przedmiotowe zadanie jest zapisane w Strategii. Strategia Rozwoju Miasta powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, przestrzennego, gospodarczego oraz ekonomicznego. Burmistrz Miasta
p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że ważne jest, aby w Strategii brali udział mieszkańcy miasta. W konstruowaniu Strategii brało udział 163 mieszkańców, którzy wypełnili ankiety. Opracowana została diagnoza, przygotowana misja miasta oraz motto, zostały również określone cztery cele strategiczne i kierunki działania.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że miała przyjemność uczestniczyć w pierwszym etapie tworzenie Strategii. Oznajmiła, że nie udało jej się przeczytać powyższego dokumentu w całości, jednak zauważyła że pominięto sprawę osób niepełnosprawnych, którą razem z Przewodniczącą Komisji p. Wiolettą Walasek zgłaszały tj. Zakład Aktywizacji Zawodowej, który w perspektywie czasu warto byłoby powołać. 

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że Zakład Aktywizacji Zawodowej jest wpisany w Strategii na stronie 17, jako cel pierwszy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski oznajmił, że wszystko co było wnioskowane zostało zapisane z Strategii.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy jest to daleki plan, ponieważ wielu niepełnosprawnych informuje, że dojazdy do Łomży są niewygodne i uciążliwe.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w Łomży jest zakład, który swego czasu funkcjonował w Zambrowie. Dodał, że kilka miesięcy temu przedstawiciele tego zakładu byli w Zambrowie, ponieważ chcieli zakupić budynek z celem utworzenia punktu w mieście.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że przedstawiciele chcieli utworzyć filię w Zambrowie.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że przedstawicielom zostały zaproponowane trzy budynki i na jeden byli chętni tj. budynek na koszarach, w którym aktualnie mieści się sklep tekstylny. Niestety, w późniejszym czasie zrezygnowali z tego pomysłu. 

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że do rezygnacji przyczyniła się wojna oraz inflacja.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jeśli w przyszłości będzie możliwość utworzenia takiego zakładu, to będzie popierał ten pomysł. Oznajmił, że wpłynął wniosek, aby opłacić przejazd z Zambrowa do Łomży pięciu osobom.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że tworzone będą dodatkowe miejsca pracy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że przychyla się do złożonego wniosku.

Radna p. Barbara Laszuk zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy osoby niepełnosprawne są dowożone do Łomży.

Radna p. Grażyna Wyszyńska odpowiedziała, że tak. Poinformowała, że swego czasu Zakład Aktywizacji mieścił się w Zambrowie, ale z powodu braku lokalu został przeniesiony do Łomży.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że zna osoby, które dojeżdżają do Łomży i są zadowolone.

Radna p. Grażyna Wyszyńska oznajmiła, że wyjścia z domu dla tych ludzi dużo znaczą, również ich rodziny mają wtedy czas dla siebie, zarobki także są satysfakcjonujące.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest to szwalnia.

Radna p. Grażyna Wyszyńska dodała, że jedni szyją, a inni pakują.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że miasto może stworzyć warunki np. dać działkę, ale nie będzie budować od podstaw budynku.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy zostanie podniesiona wysokość biletów na basenie.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że tak od 1 listopada. Poinformował, że w Mazowiecku najtańszy bilet na basen kosztuje 14 zł, a u nas 8 zł, w kinie również ceny biletów są bardzo niskie.

W związku z brakiem dalszych uwag Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Zambrów na lata 2022 – 2032. Komisja w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Ad.7.

Radny p. Zbigniew Kulesza zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, do kiedy mogą być składane ankiety z wyborem wiążącego wariantu obwodnicy.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że do końca października.

Radny p. Zbigniew Kulesza zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji, jaki sklep otwarty będzie w budynku budowanym za galerią na ul. Białostockiej.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że Biedronka.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że upadnie pobliski sklep Dino.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział że nie upadnie, ponieważ jest to sieciówka.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że może ze względu na konkurencję będą atrakcyjniejsze ceny.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że po spotkaniu dotyczącym obwodnicy czuje pewien niesmak, związany z postawą działkowców.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że ma takie same odczucia.

Burmistrz Miasta Zambrów oznajmił, że sam nie obroni ich interesu, ponieważ  głos działkowców również liczy się w tej sprawie.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek poinformowała, że najdłuższy wariant również nie jest na rękę GDDKiA, czwarty wariant przez Grabówkę omija, ponieważ wytyczona droga idzie przez las.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że rezerwatu nie sięga.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że na spotkaniu dotyczącym obwodnicy,  siedziała obok jednej z Przewodniczących Ogrodów Działkowych i nie zabrała ona głosu podczas dyskusji.

Radna p. Grażyna Wyszyńska poinformowała, że nie ma prężnego Prezesa.

Radna p. Barbara Laszuk poinformowała, że zgłaszała Zastępcy Burmistrza Miasta p. Adamowi Libudzie problem dotyczący wjazdu od strony ul. Białostockiej, gdzie stał znak zakaz wjazdu i mieszkańcy zgłaszają, że stale ktoś tam wjeżdża.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że zajmie się tym problemem.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek w związku ze złożonym wnioskiem mieszkańców ul. Wiśniowej dot. utworzenia chodnika, aby dzieci mogły bezpiecznie przechodzić, zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy jest jakaś szansa, aby chodnik powstał.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że raczej nie.

Radny p. Zbigniew Kulesza poinformował, że codziennie przejeżdża w rejonie tej ulicy i nigdy nie widział przechodzących tam dzieci.

Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek oznajmiła, że dzieci nie przechodzą ponieważ nie ma chodnika.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że z czasem chodnik powstanie, ponieważ rozwinie się tam zabudowa i może będą jakieś usługi.

W związku z wyczerpaniem wszystkich tematów objętych porządkiem posiedzenia Przewodnicząca Komisji p. Wioletta Walasek podziękowała za udział  i zamknęła posiedzenie Komisji.

 

           Protokołowała                                                  Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty

       Aleksandra Zaleska                                                             Wioletta Walasek


Lista obecności:

1. Wioletta Walasek

2. Agnieszka Ogórkowska

3. Zbigniew Kulesza

4. Barbara Laszuk

5. Barbara Reinke

6. Grażyna Wyszyńska

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Anna Skarzyńska

Data wytworzenia:
25 lip 2023

Osoba dodająca informacje

Anna Skarzyńska

Data publikacji:
25 lip 2023, godz. 09:36

Osoba aktualizująca informacje

Anna Skarzyńska

Data aktualizacji:
25 lip 2023, godz. 09:36