Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miasta Zambrów

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr 18/21

P r o t o k ó ł  Nr 18/21

posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta Zambrów odbytego w dniu 17.03.2021 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zambrów pokój 214 w godzinach 14:00 – 15:15.

W posiedzeniu Komisji uczestniczyli:

  1. 4 – ech członków Komisji                                            - wg załączonej listy obecności
  2. Burmistrz Miasta Zambrów                                          - p. Kazimierz Dąbrowski
  3. Dyrektor MOPS                                                            - p. Janina Komorowska
  4. Przewodniczący MKRPA                                             - p. Krzysztof Radomski

Porządek posiedzenia:

  1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Opinia Komisji dotycząca projektów uchwał w sprawie:
    1. przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Zambrów na lata 2021 - 2030;
    2. uchwalenia Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Zambrowie na lata 2021 - 2030.
  4. Przyjęcie Raportu z realizacji Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Zambrowie w 2020 r.
  5. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Zambrowskiego Programu Profilaktyki
    i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 r.
  6. Przyjęcie sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2020 r.
  7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Zambrów w 2020 r.
  8. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Poprawy Zdrowia
    w zakresie Rehabilitacji Leczniczej w 2020 r.
  9. Sprawy różne.

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak. Powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości wymienionych na wstępie protokołu. Stwierdził prawomocność posiedzenia i poinformował, że uczestniczy w nim czterech członków Komisji.

Ad. 1.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak odczytał proponowany porządek posiedzenia Komisji. W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji uznał, iż proponowany porządek posiedzenia Komisji jest przyjęty.

Ad. 2.

Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak zapytał, czy są uwagi do protokołu poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie protokół poprzedniego posiedzenia Komisji. Komisja w głosowaniu jawnym
jednogłośnie, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących przyjęła protokół poprzedniego posiedzenia Komisji.

Ad. 3. a

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że obowiązek opracowania lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych przez samorząd gminny wynika z art. 17 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, której treść punktu 1. brzmi: „do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy: opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka”.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z pytaniem, co było priorytetem przy sporządzaniu strategii rozwiązywania problemów społecznych.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska poinformowała, że rozwiązywanie problemów społecznych jest jednym z kluczowych zadań, jakie stoją przed administracją publiczną wszystkich szczebli. Kluczowe jest tutaj zaangażowanie organizacji i instytucji należących do różnych sektorów życia publicznego, zwłaszcza organizacji pozarządowych. Diagnoza rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnej oraz określenie planu działań w dłuższej perspektywie czasowej są niezbędnymi warunkami efektywnej realizacji polityki społecznej. Dodała, że chciałoby się jeszcze więcej zrobić, ale są pewne ograniczenia, szczególnie finansowe.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała o dostępność do mieszkań komunalnych.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski poinformował, że jest ok 50 – 60 osób oczekujących na mieszkania komunalne.

W związku z brakiem dalszych uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie  projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Zambrów na lata 2021 - 2030. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału
w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

(projekt uchwały dołączono do protokołu)

Ad. 3. b

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że przeciwdziałanie narkomanii zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii należy do zadań własnych gminy. W związku z powyższym został przygotowany Program Przeciwdziałania Narkomanii w Zambrowie na lata 2021 – 2030.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z pytaniem, jak duży jest problem z narkomanią w Zambrowie.

Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że problem ten jest narastający. Miasto położone jest na trasie Warszawa – Białystok, co również przyczynia się do narastania problemu z narkomanią.

Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Krzysztof Radomski poinformował, że jest to zauważalny problem, młode osoby sięgają po używki, które obecnie są dużo tańsze niż kilka lat wcześniej.

W związku z brakiem dalszych uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Zambrowie na lata 2021 - 2030. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

(projekt uchwały dołączono do protokołu)

Ad. 4.

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że w związku z panującą pandemią nie zostały wykorzystane wszystkie środki finansowe przeznaczone na powyższy Program.

W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie Raport z realizacji Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Zambrowie w 2020 r. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie.

(sprawozdanie dołączono do protokołu)

Ad. 5.

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy. Corocznie Rada Miasta Zambrów przyjmuje Zambrowski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który przygotowuje Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W związku z brakiem uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji Zambrowskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 r. Komisja w głosowaniu jawnym
3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie.

(sprawozdanie dołączono do protokołu)

Ad. 6.

Wprowadzenia do tematu dokonała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska. Poinformowała, że rodziny posiadające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej wspiera asystent rodziny. W okresie pandemii praca ta ograniczona jest głównie do kontaktu telefonicznego. Wśród rodzin objętych asystą 4 rodziny miały nadzór kuratora. W ubiegłym roku zaproponowano przydzielenie asystenta 6 rodzinom, jednak nie wyraziły one zgody na wsparcie asystenturą.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z pytaniem, czy wystarczający jest nie pełen etat asystenta rodziny.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska odpowiedziała, że asystent rodziny pracuje za zgodą danej rodziny. Obecnie asystent ma pod opieką 9 rodzin. Asystentem rodziny jest emerytowany nauczyciel bardzo sumienna osoba.

W związku z brakiem dalszych uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2020 r. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie.

(sprawozdanie dołączono do protokołu)

Ad. 7.

Wprowadzenia do tematu dokonała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska. Poinformowała, że zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie i wobec osób stosujących przemoc w rodzinie określa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do zadań własnych gminy należy w szczególności tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym: opracowanie i realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności poprzez działania edukacyjne służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie, zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych. Dyrektor powiedziała, ze w porównując 2020 r. do poprzednich lat było mniej przypadków przemocy w rodzinie. Zaznaczyła, że brakuje poradnictwa, brak jest wsparcia psychologicznego dla ofiar oraz sprawców przemocy.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zwróciła się z pytaniem, kto by mógł udzielić pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska odpowiedziała, że ośrodki wsparcia,  jednak powiaty nie chcą otwierać takich ośrodków.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie jest psycholog.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Janina Komorowska odpowiedziała, że są konsultacje prawne, poradnie psychologiczne, jednak to jest zdecydowanie za mało.

Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Krzysztof Radomski poinformował, że obecnie zmieniły się przepisy, które chronią ofiary przemocy
w rodzinie, nakazując opuszczenie domu przez sprawce ofiary. Dotychczas to ofiara opuszczała wspólne miejsce zamieszkania. Wydawany jest również zakaz zbliżania się do ofiary.

W związku z brakiem dalszych uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Zambrów w 2020 r. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie.

(sprawozdanie dołączono do protokołu)

Ad. 8.

Wprowadzenia do tematu dokonał Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski. Poinformował, że Rada Miasta co roku przeznacza na realizację Programu 150.000,00 zł.
Z budżetu Programu zaplanowano finansowanie zabiegów rehabilitacji leczniczej mieszkańców Zambrowa objętych systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Jednak z powodu pandemii i czasowego zamknięcia gabinetów rehabilitacyjnych nie wykorzystano całej kwoty.
W związku z powyższym kwota 42.477,50 zł pozostała w budżecie Miasta.

Radna p. Grażyna Wyszyńska zapytała, czy brano pod uwagę możliwość otwarcia poradni rehabilitacyjnej w innej lokalizacji.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski odpowiedział, że na chwilę obecną nie ma odpowiedniego lokalu.

W związku z brakiem dalszych uwag, Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Poprawy Zdrowia w zakresie Rehabilitacji Leczniczej w 2020 r. Komisja w głosowaniu jawnym 3 głosami za, bez głosów przeciwnych oraz wstrzymujących (jedna osoba nie brała udziału w głosowaniu) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie.

(sprawozdanie dołączono do protokołu)

Ad. 9.

Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski przedstawił obecną sytuację dotyczącą punktów szczepień w Zambrowie.

W związku z wyczerpaniem wszystkich tematów objętych porządkiem posiedzenia Przewodniczący Komisji p. Łukasz Miszak podziękował za udział, zamknął posiedzenie Komisji.

 

Przewodniczący Komisji  

Łukasz Miszak  

Protokołowała                                                         

 Karolina Kulesza                                                                           


Lista obecności: 

  1. Łukasz Miszak
  2. Kamil Kowalczyk
  3. Michał Klimowicz
  4. Grażyna Wyszyńska

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Anna Skarzyńska

Data wytworzenia:
06 maj 2021

Osoba dodająca informacje

Anna Skarzyńska

Data publikacji:
06 maj 2021, godz. 11:03

Osoba aktualizująca informacje

Anna Skarzyńska

Data aktualizacji:
06 maj 2021, godz. 11:03